Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na polskich drogach jest niedostosowanie prędkości jazdy do ograniczeń wyznaczanych przez znaki drogowe oraz warunków panujących na jezdni. Może to skutkować mandatem za przekroczenie prędkości, a nawet utratą prawa jazdy. Gdy poruszamy się z dużą prędkością, powinniśmy pamiętać, że im szybciej jedziemy, tym bardziej wydłuża się droga hamowania samochodu. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Prowadzący nie jest wówczas w stanie w pełni panować nad autem oraz reagować na sytuacje w adekwatnym czasie.

Z tekstu dowiesz się:

 • w jaki sposób zbyt duża prędkość wydłuża drogę hamowania samochodu i jakie są tego konsekwencje,
 • jakie ograniczenia prędkości obowiązują w Polsce,
 • ile punktów karnych za prędkość możesz otrzymać.

Proces hamowania rozpoczyna się od momentu pojawienia się przeszkody w polu widzenia kierowcy. Od tej chwili do naciśnięcia pedału hamulca mijają cenne sekundy. Wytracanie prędkości przez samochód także trochę trwa. To, ile czasu zajmie proces zatrzymania auta, zależy od wielu czynników.

Aby maksymalnie skrócić drogę hamowania, należy przede wszystkim się skoncentrować. Im szybszy czas reakcji, tym droga hamowania samochodu będzie krótsza. Dlatego podczas prowadzenia auta nie należy się rozpraszać, sięgać po urządzenia elektroniczne czy też siadać za kierownicę, będąc zmęczonym. Na drogę hamowania ma także wpływ układ hamulcowy. Warto dbać o jego dobry stan poprzez regularne serwisowanie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na drogę hamowania samochodu jest oczywiście nadmierna prędkość. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na znajdujące się na drodze znaki, a takżę dostosować prędkość do warunków jazdy. Ograniczenia nie są podane po to, aby frustrować kierowców, ale po to, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Najczęstszą przyczyną śmierci na drogach jest właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (aż 37,5% ofiar śmiertelnych w 2018 roku).

Jak zbyt szybka jazda wydłuża drogę hamowania?

Na suchym asfalcie zatrzymanie się samochodu od momentu zadziałania hamulców przy prędkości 50 km/h następuje nawet po przejechaniu 13 metrów. W sytuacji, w której samochód porusza się z prędkością 130 km/h, dystans ten wynosi ponad 80 metrów! Jeśli przeszkoda jest bliżej, nic nie uchroni Cię przed uderzeniem w nią. Jeśli tą „przeszkodą” będzie człowiek, prawdopodobieństwo, że nie przeżyje, jest ogromne. Już przy prędkości 50 km/h wynosi ono 90%.

Ponadto droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. W deszczowy dzień może wydłużyć się dwukrotnie, a na oblodzonej jezdni – nawet trzykrotnie. Dlatego też prędkość należy zawsze dostosować do warunków na jezdni. Dojechanie do celu o kilka minut szybciej nie jest warte ryzyka potrącenia pieszego i traumy, z jaką musi żyć kierowca.

Ograniczenie prędkości w Polsce

Kodeks drogowy w Polsce jasno określa obowiązujące ograniczenia prędkości. Zależą one od terenu w jakim się poruszamy – zabudowanym bądź nie – godziny jazdy oraz rodzaju auta, którym się poruszamy. Są one następujące:

 • Dla samochodów osobowych w terenie niezabudowanym:
 • na autostradzie – 140 km/h,
 • na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
 • na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
 • na drodze dwujezdniowej o dwóch pasach w każdą stronę – 100 km/h,
 • na drodze zwykłej – 90 km/h.
 • Dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym:
 • w godzinach 5:00–23:00 – 50 km/h,
 • w godzinach 23:00–5:00 – 60 km/h,
 • w strefie zamieszkania – 20 km/h.

Jeśli wybierasz się do innego kraju w Europie, koniecznie zapoznaj się wcześniej z ograniczeniami prędkości, które w nim obowiązują, aby uniknąć niechcianego mandatu za przekroczenie predkości. Przykładowo: na autostradach w Niemczech nie ma ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, zaś w terenie zabudowanym należy jeździć maksymalnie 50 km/h, niezależnie od rodzaju pojazdu. We Francji z kolei na autostradach nie należy jechać szybciej niż 130 km/h. Podobnie jest we Włoszech.

Pamiętaj też, że w każdym z krajów obowiązują inne zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Apteczka samochodowa za granicą.

Punkty karne i mandaty za prędkość

Przekroczenie prędkości, ze względu na poważne konsekwencje, jest traktowane jako wykroczenie i karane wysokimi mandatami oraz punktami karymi:

 • do 10 km/h – mandat do 50 zł i 1 punkt karny,
 • od 11 do 20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 punkty karne,
 • od 21 do 30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 punkty karne,
 • od 31 do 40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych,
 • od 41 do 50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych,
 • od powyżej 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych.

Jeśli kierowca przekroczy limit 24 punktów karnych, zostanie mu odebrane prawo jazdy. W przypadku młodego kierowcy taka sytuacja ma miejsce po uzyskaniu 20 punktów.

Problem zbyt szybkiej jazdy kierowców próbują rozwiązać producenci aut i administracja Unii Europejskiej. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie ograniczników prędkości do aut, o czym przeczytasz w artykule ISA – nowy element wyposażenia w samochodach.

Nowa gama boosterów i prostowników