Dodatki do paliwa – czy warto je stosować?

norauto_dodatki_do_paliwa

Każdy z nas chce zadbać o auto tak, by służyło długo i niezawodnie – czasem można się jednak pogubić w zalewie sprzecznych informacji. Jak jest naprawdę z dodatkami do paliwa? Czy warto je stosować? W jakich konkretnie przypadkach?

Uszlachetniacze paliwa osłaniają układ paliwowy, wpływają na jego drożność, a także ułatwiają uruchomienie auta zimą. Decyzję o ich stosowaniu należy podjąć na podstawie analizy sytuacji – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki napęd ma Twoje auto? Jak reaguje na mróz? Czy jest starsze niż 10 lat? Poznaj specyfikę działania dodatków do paliwa.

Układ paliwowy – jak działa?

Zanim rozważysz zakup dodatków do paliw, warto poznać sposób działania układu paliwowego. Uszlachetniacze mają poprawiać jego pracę i nie da się zrozumieć ich właściwości bez znajomości budowy układu.

Układ paliwowy składa się z:

  1. baku paliwa,
  2. pompy paliwowej,
  3. węży paliwowych,
  4. filtra paliwa,
  5. listwy wtryskowej,
  6. wtryskiwaczy,
  7. regulatora ciśnienia paliwa.

Pompa paliwowa jest zanurzona w baku i zasysa paliwo. Dostaje się ono poprzez węże paliwowe do listwy wtryskowej i wtryskiwaczy. Po drodze napotyka dwa filtry – najpierw sitko przy pompie paliwowej, a następnie filtr paliwa przed listwą wtryskową.

Jeżeli auto jest nowe, a bak jest uzupełniany paliwami wysokiej jakości, system ten działa bez zarzutu. Problemy pojawiają się przy autach używanych, napędzanych paliwami o niepewnym pochodzeniu. Zanieczyszczenia (tzw. nagary), które gromadzą się w układzie paliwowym, prowadzą do usterek, a nawet do przeciekania wtrysków paliwa do silnika.

 

Czyszczące dodatki do benzyny

Uszlachetniacze, które czyszczą układ paliwowy, przydadzą się w każdym starszym aucie. Można dozować je od czasu do czasu podczas tankowania, by zwiększyć tłustość paliwa i usprawnić działanie pomp. Stosowanie takich dodatków przedłuża życie każdego elementu układu paliwowego. Ich działanie można porównać do naoliwienia, które pomaga usuwać zanieczyszczenia i chroni przed korozją.

Ważną zasadą podczas użytkowania dodatków do benzyny jest myślenie profilaktyczne. Zdecyduj się na ich zakup, zanim auto będzie potrzebować poważnych napraw z powodu przeciekania układu paliwowego.

Depresatory – dodatki do paliwa diesel

Każdy kierowca diesla powinien stosować depresator podczas tankowania zimą. Środek ten obniża temperaturę wytrącania parafiny w paliwie diesla i pozwala na łatwe uruchomienie silnika w czasie mroźnego poranka. Kiedy z diesla wytrąci się parafina, środek taki nie zadziała. Dlatego o własnej wygodzie warto pomyśleć zawczasu.

Przy dużych mrozach nie zapominaj o profilaktyce również wtedy, gdy Twoje auto napędzane jest benzyną. Wysokiej jakości paliwo powinno zawierać dodatki, które uniemożliwiają zamarzanie w temperaturze -45°C. Kiedy nie masz pewności co do pochodzenia paliwa, a prognozy przewidują nadejście mrozów, warto dodać do baku środek depresujący, by rano spokojnie wyruszyć w drogę.

Zobacz również: Jakie awarie mogą przydarzyć się zimą?

Dodatki do benzyny – ochrona układu przy LPG

Kierowcy samochodów napędzanych autogazem również powinni zwrócić uwagę na regularną konserwację układu paliwowego. Specyfika jazdy przy takim napędzie powoduje, że jakość benzyny spada. Auto spala benzynę jedynie podczas ruszania, więc większość kierowców zazwyczaj nie dolewa paliwa „do pełna”. Jeśli poziom benzyny wynosi mniej niż ½ baku, powoduje to skraplanie się wody na ścianach baku. Do takiej sytuacji dochodzi również, gdy paliwo zbyt długo stoi w baku. Niektórzy kierowcy dowiadują się o skraplaniu wody dopiero wtedy, gdy układ zacznie rdzewieć.

Wilgoć skraplana na ścianach baku jest szczególnie szkodliwa zimą, kiedy woda zamarza i uniemożliwia „odpalenie” auta. Odpowiednie dodatki do paliwa absorbują wodę i zwiększają tłustość cieczy. Wpływa to na trwałość pompy i innych elementów układu.

Wysokiej jakości dodatki do paliwa chronią części auta i wspomagają jego poprawne funkcjonowanie. Wpływają także na wygodę użytkowania i niezawodność jazdy. Ich właściwości docenią zwłaszcza kierowcy starszych samochodów i tych napędzanych LPG. Jeżeli chcesz zastosować je w nowym aucie, warto skonsultować się z mechanikiem i upewnić się, że nowoczesny układ paliwowy dobrze je przyjmie.

Zobacz sklepy i serwisy Norauto >>

To również może Cię zainteresować:

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum