Dobór oleju, a żywotność silnika

Dobór oleju, a żywotność silnika

Żywotność silnika spalinowego zależy od wielu czynników m.in. warunków eksploatacji, stylu jazdy, regularnego serwisowania, świadomości technicznej użytkownika oraz samej konstrukcji. Jednym z najistotniejszych jest jednak właściwy dobór oleju oraz jego regularna wymiana.

Dobierając olej silnikowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na klasyfikację określającą parametry lepkościowe (norma  SAE) oraz jakościowe (norma ACEA lub API).

Więcej o poszczególnych parametrach i oznaczeniach przeczytasz w artykule: Olej silnikowy w praktyce, czyli jak czytać etykiety?

Przy doborze oleju, kieruj się wytycznymi producenta

Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, ponieważ każdy model auta ma precyzyjnie dobrany dla swojego silnika typ oleju, często określony przez dodatkową specyfikację. Nie należy więc wlewać do silnika oleju o parametrach innych niż zalecane. W ten sposób można bowiem nie tylko uszkodzić jednostkę napędową, lecz również elementy układu oczyszczania spalin – filtr cząstek stałych i katalizator. Nie oznacza to jednak, że musisz stosować olej konkretnego producenta. Dopuszczalne jest mieszanie produktów różnych marek, jeśli mają te same parametry.

Należy również pamiętać, że dla dzisiejszych silników nie stosuje się metody zmieniania oleju na produkt o większej lepkości wraz z rosnącym przebiegiem samochodu. Bez względu na stan licznika pojazdu oraz jego wiek trzeba stosować typ oleju wymagany od nowości przez producenta. Jeśli silnik zaczyna zużywać więcej oleju niż dopuszcza specyfikacja – jest to najczęściej znak, że wymaga naprawy lub remontu.

Regularna wymiana oleju i uzupełnianie jego poziomu

Olej zmniejsza tarcie, obniża temperaturę silnika oraz oczyszcza jego elementy konstrukcyjne ze szkodliwych substancji. Podczas eksploatacji samochodu olej zmienia jednak swoje właściwości, dotyczy to zwłaszcza lepkości i gęstości. Przez to przestaje spełniać wszystkie swoje funkcje, co prowadzi m.in. do gorszego smarowania. W skrajnych przypadkach może to powodować nawet zatarcie silnika.

Dlatego też należy raz w roku (w samochodach z instalacją LPG nawet częściej) wymieniać olej. Ważna jest także cykliczna kontrola jego poziomu – należy sprawdzać go przynajmniej raz w miesiącu, a szczególnie przed wyruszeniem w dłuższą podróż. Warto zawsze mieć w bagażniku przynajmniej litr produktu, by w razie potrzeby uzupełnić niedobór.

Polecanym zabiegiem jest również regularna wymiana filtrów oleju – zapobiega to dostawaniu się do silnika zanieczyszczeń i wilgoci. Sam wybór oleju nie jest więc czynnikiem wystarczającym do przedłużenia żywotności silnika. Duże znaczenie ma również odpowiednia eksploatacja produktu oraz regularne kontrole.

Więcej o oleju samochodowym dowiesz się tutaj:

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum