Zakup felg – na co zwrócić uwagę?

Dobór felg aluminiowych

Felga to obręcz, na którą jest zakładana opona. Współcześnie obręcze samochodowe mają za zadanie wentylować układ hamulcowy, ale także… poprawiać wygląd auta. Wiele osób wybiera felgi ze względu na ich estetykę, zapominając o jakości wykonania czy odpowiednim rozmiarze. Warto pamiętać, że źle dobrana felga może pogorszyć właściwości jezdne auta, a nawet wpłynąć na bezpieczeństwo pasażerów. Jak dobrać felgi do auta?

Jakościowe felgi trudno odróżnić od taniej podróbki, dlatego właściciele samochodów często kierują się jedynie ceną obręczy. Z pewnością felgi wykonane z solidnego metalu będą bardziej wytrzymałe niż te wykonane z niższych gatunkowo materiałów. Z tanich felg może szybko odprysnąć lakier lub – co gorsza – prawdopodobne jest, że obręcze przy zderzeniu się połamią. Sprawdzamy zatem, jak wybrać felgi, które spełnią Twoje oczekiwania.

Przeczytaj także: Kiedy wymienić opony na letnie, a kiedy na zimowe?

Felgi aluminiowe czy felgi stalowe – jakie wybrać?

Wybór felg aluminiowych sprawi, że auto będzie wyglądać atrakcyjniej – to zresztą główny powód, dla którego kierowcy decydują się na takie obręcze. Felgi aluminiowe ze względu na materiał dobrze przewodzący ciepło lepiej niż te stalowe odprowadzają ciepło z elementów układu hamulcowego. Ta cecha może być przydatna zwłaszcza dla właścicieli aut o dobrych osiągach.

Warto wiedzieć, że alufelgi nie ważą mniej od felg stalowych, dlatego nie poprawiają prowadzenia auta. Eksperci potwierdzają jednak, że felgi aluminiowe są bardziej plastyczne niż stalowe, co stanowi ich zaletę. W razie uderzenia bardziej prawdopodobne jest, że alufelga się odkształci, a nie pęknie, co zmniejsza ryzyko zmiany toru jazdy.

Należy pamiętać, że każda felga musi przejść odpowiednie testy i otrzymać europejskie odznaczenia. Atesty felg mogą wystawiać instytucje takie jak niemiecki TUV czy polski PIMOT (Państwowy Instytut Motoryzacyjny). Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ podróbki obręczy samochodowych nie zostają poddawane testom, więc nie będą miały takich certyfikatów.

Jak dobrać rozmiar felgi do opony?

Najważniejszymi parametrami, które decydują o doborze felgi do opony, są liczba śrub mocujących oraz ich rozstaw. Te informacje znajdziesz w instrukcji obsługi auta oraz na stronach internetowych sklepów oferujących felgi, np. Norauto. Oczywiście wartości te muszą się zgadzać.

Następnie należy zwrócić uwagę na:

  • średnicę otworu centrującego (CH),
  • średnicę i szerokość obręczy,
  • odsadzenie (inaczej ET lub offset).

W tym przyypadku parametry mogą nieznacznie odbiegać od tych przedstawionych w instrukcji samochodu. Na przykład otwór centrujący może być większy niż średnica czopu piasty – w tym przypadku stosuje się specjalne pierścienie. Ważne, żeby wartość CH nie była mniejsza od średnicy piasty.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie odsadzenie felgi (ET), czyli długość w milimetrach między mocowaniem obręczy do piasty a płaszczyzną symetrii felgi. Nieodpowiednie odsadzenie może sprawić, że koła będą ocierały się o nadwozie, co z kolei powoduje pogorszenie prowadzenia i szybsze zużycie elementów zawieszenia.

Dodatkowo zwróć także uwagę na to, czy felgi nie są zbyt szerokie i nie wystają poza obręb samochodu. Według aktualnych przepisów wszystkie elementy pojazdu powinny znajdować się pod osłonami – w przypadku kół są to błotniki.

Pamiętaj, że warsztaty samochodowe nie przyjmują założonych już felg, dlatego tak istotną rolę odgrywa dobranie ich rozmiaru. W celu ułatwienia doboru obręczy powstały specjalne konfiguratory felg, które dopasowują modele do rozmiaru i modelu auta.

Zobacz także:

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum