Dlaczego akumulator samochodowy się rozładowuje?

dlaczego akumulator się rozładowuje

Wyładowany akumulator to jedna z najczęściej przytrafiających się awarii samochodowych. Kłopoty sprawia zwłaszcza zimą, ponieważ ujemna temperatura powietrza zmniejsza ilość możliwej energii do pobrania z akumulatora. Przyczyny bywają różne – od zapominalstwa przez zepsute akcesoria lub sprzęty, które fabrycznie pobierają zbyt dużo prądu. Podpowiadamy, jak sobie radzić w razie rozładowania akumulatora.

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie. Służy bowiem do uruchomienia silnika oraz zapewnia funkcjonowanie wszystkich odbiorników prądu elektrycznego głównie w trakcie postoju (w czasie pracy silnika źródłem prądu jest alternator). Od jego sprawności w dużej mierze zależy dobry rozruch w mroźny poranek.

Akumulator należy dokładnie dopasować pod model samochodu. Nowe auta wyposażone w wiele odbiorników prądu, system „start–stop” i układ odzyskiwania energii pochodzącej z hamowania potrzebują specjalnie do tego przystosowanych akumulatorów typu ECM oraz AGM (najwydajniejsze, stosowane również w autach z napędem hybrydowym). Zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy w takich warunkach pracy (wysoki prąd ładowania podczas hamowania silnikiem i gwałtowne rozładowywanie) wytrzyma najwyżej kilka tygodni, więc jego wybór mimo znacznie niższej ceny po prostu nie ma sensu.

Akumulatora nie powinno się kupować pochopnie. Należy znać wskazane powyżej parametry, by poprawnie dobrać go do samochodu. Warto skorzystać z instrukcji obsługi pojazdu, pomocy fachowca lub specjalnej wyszukiwarki internetowej.

W praktyce można jeździć 4–5 lat bez zaglądania do akumulatora, jeżeli instalacja elektryczna w samochodzie pracuje prawidłowo. Może się jednak okazać, że po tym czasie akumulator zaczyna szwankować. Jakie są objawy awarii akumulatora i co zrobić, kiedy ona następuje?

Przeczytaj także: Silnik bierze olej – możliwe przyczyny

Problem z akumulatorem samochodowym – objawy

Po czym poznać problem z akumulatorem? Istnieją trzy podstawowe objawy rozładowującego się akumulatora samochodowego:

  • słabo świecące reflektory,
  • brak możliwości uruchomienia auta – rozrusznik nie obraca silnika,
  • kontrolki na desce rozdzielczej przygasają, a zegar zeruje godzinę.

Jeśli nie jesteś pewny, czy problem stanowi wyładowujący się akumulator, możesz to ustalić, dokonując pomiaru napięcia elektrycznego za pomocą miernika elektrycznego. Jeżeli napięcie przy podłączeniu na wyłączonym silniku będzie niższe niż 12,5 V, oznacza, że proces wyładowywania już się rozpoczął. Po włączeniu silnika przy prawidłowo działającym akumulatorze napięcie elektryczne nie powinno spaść poniżej 10 V. Następnie warto przetestować napięcie przy obciążeniu. Włącz długie światła i sprawdź, jak zachowuje się miernik. Jeśli napięcie delikatnie spada i zaraz powraca do wartości ok. 12,5–14 V, to znaczy, że akumulator działa prawidłowo.

Warto pamiętać, że nawet w przypadku gdy napięcie elektryczne jest w normie, to nie oznacza, że ma właściwą moc rozruchową. Dlatego warto udać się z tą kwestią do specjalisty, np. warsztatów samochodowych Norauto.

Przyczyny wyładowywania się akumulatora – 4 najpopularniejsze źródła awarii

Często spotykaną i błahą przyczyną rozładowania się akumulatora jest niewyłączenie świateł przy zgaszonym silniku. W ten sposób oświetlenie czerpie energię z akumulatora, który wyładuje się już kilku godzinach. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna wyładowania akumulatora. Jakie mogą być inne źródła problemu z akumulatorem?

  1. Źle dobrany akumulator

Urządzenie o niewłaściwych parametrach może ulec zbyt szybkiemu uszkodzeniu. Należy zwrócić uwagę na parametry takie jak pojemność i prąd rozruchowy. W książce serwisowej samochodu powinny znajdować się tego typu informacje.

  1. Kłopot z alternatorem samochodowym

Alternator to rozrusznik akumulatora odpowiedzialny także za jego ładowanie się w czasie jazdy. Problem z alternatorem najłatwiej rozpoznać wtedy, gdy bateria samochodowa pada po bardzo krótkim czasie eksploatacji. Widoczny jest też w przypadku, gdy światła przygasają po włączeniu funkcji elektrycznych np. podgrzewania szyb.

Do częstych uszkodzeń alternatora można zaliczyć zużywające się szczotki lub łożyska. W takim wypadku konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym.

  1. Zabrudzenia akumulatora

Wilgotny i zanieczyszczony sprzęt rozładowuje się przez prądy pełzające. Nierzadko przyczyną jest także zaśniedziały kabel masowy silnika lub kabel prowadzący od akumulatora do masy silnika. Wszystko to powoduje straty energii, która zatrzymuje się na połączeniach i w efekcie rozładowuje akumulator.

  1. Jazda z małą prędkością z włączonymi urządzeniami

…lub częsta jazda na krótkich odcinkach (poniżej 5 km). W takich sytuacjach akumulatory często odmawiają posłuszeństwa. Na tak niewielkim odcinku bateria nie może się bowiem odpowiednio naładować. W takich przypadkach należy unikać włączania wielu urządzeń pobierających energię jednocześnie.

W trzech pierwszych przypadkach konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym. Kierowcom, którzy pokonują krótkie odcinki drogi, radzimy, by raz na jakiś czas podłączyć akumulator do odpowiedniego prostownika celem jego doładowania. Ważne, by załadować akumulator do pełna (napięcie końcowe ok. 16 V). Może to zająć od kilu do kilkunastu godzin.

Przeczytaj także:

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum