W dobie coraz bardziej „cyfrowych” samochodów diagnostyka komputerowa auta odgrywa ogromną rolę w diagnozie usterek i podczas weryfikacji stanu pojazdu. Na czym polega ta usługa i czego możemy się dzięki niej dowiedzieć o własnym samochodzie?

Współczesne auta zostają wyposażone w coraz więcej urządzeń elektronicznych, a ich rola i udział w procesie eksploatacji samochodu nieustająco rosną. Obecnie elektronika zarządza już najważniejszymi aspektami pracy samochodu: od sterowania pracą silnika, urządzeń wewnętrznych i systemów bezpieczeństwa po kontrolę wszystkich innych systemów powiązanych z prowadzeniem. W tym świetle diagnostyka pojazdowa nabiera większego znaczenia niż jeszcze 10 lat temu. Już nie wystarczy wprawne oko mechanika i zestaw różnego rodzaju kluczy, ponieważ skuteczniejsze i mniej inwazyjne okazuje się wykorzystanie komputera. Musimy pamiętać, że obecnie nawet proste czynności (wymiana oleju, klocków hamulcowych lub akumulatora, przegląd) wiążą się z koniecznością użycia diagnoskopu.

Komputer prawdę Ci powie

Warto zaznaczyć, że komputerowa diagnostyka samochodu jest niezwykle przydatna również przy zakupie auta używanego. Do zapewnień sprzedającego o idealnym stanie samochodu należy odnosić się z ograniczonym zaufaniem, lepiej udać się do warsztatu i wykonać komputerową diagnostykę, która wykaże wszelkie nieprawidłowości niewidoczne gołym okiem. Wystarczy, że pracownik serwisu przez specjalne gniazdo podłączy auto do specjalnego komputera.

Za pomocą odpowiednich przyrządów mechanicy mogą „zajrzeć” do pamięci komputerów samochodowych i wykryć ewentualne usterki. Komputerowa diagnostyka samochodu pozwala na:

  • wykrycie błędów wszystkich systemów samochodu,
  • wykrycie wypadkowej historii pojazdu przez odczyt danych z czujników przeciążeń,
  • resetowanie wskaźników inspekcji serwisowej, wymiany oleju itp.,
  • stymulowanie elementów wykonawczych do określonych działań,
  • kalibrację, czyli dopasowanie podzespołów (konieczna np. po wymianie przepustnicy),
  • identyfikację numeru VIN pojazdu oraz sterowników.

Klienci serwisów zazwyczaj mają możliwość skorzystania z usług diagnostyki elektronicznej, a także fachowej interpretacji odczytanych wyników.

Nowa gama boosterów i prostowników