Nowoczesne samochody są wyposażone w elektroniczny układ sterujący pracą podzespołów, co ułatwia kierowcy eksploatację, a zarazem utrudnia serwisowanie auta. Dlaczego nawet najprostsze czynności serwisowe wymagają diagnostyki komputerowej?

Dzięki komputerowi pokładowemu wiemy, ile wynosi średnie spalanie samochodu, jak daleko zdołamy dojechać na paliwie znajdującym się w baku oraz sprawdzimy ciśnienie w oponach. Jednak to dopiero początek możliwości, jakie daje komputer samochodowy. Oto pozostałe z nich:

  • Zapisuje w pamięci błędy i usterki

Komputer podczas jazdy gromadzi w swojej pamięci wszystkie błędy i usterki. Dzięki temu serwisant po podłączeniu samochodu przez złącze OBD (obowiązkowe wyposażenie w samochodach sprzedawanych po 1 stycznia 2002 roku w Polsce) do zewnętrznego komputera – sczyta ich zapis, a także zdiagnozuje usterki niewidoczne z perspektywy kierowcy. Do takich usterek można zaliczyć np. zbyt ubogą mieszankę paliwowo-powietrzną, za której skład odpowiada sonda lambda. Kierowca może nie zauważyć takiego zjawiska, a dzięki diagnostyce samochodowej komputer odnotuje je w swojej pamięci.

  • Dlaczego diagnostyka komputerowa odgrywa tak ważną rolę?

Serwisant podczas diagnostyki komputerowej może się dowiedzieć o stanie technicznym samochodu o wiele więcej niż w czasie pobytu samochodu na kanale lub podnośniku. Zaawansowanie technologiczne nowoczesnych samochodów w obecnych czasach niemal ogranicza serwis samochodu do najprostszych napraw.

Wiele współczesnych modeli aut wymaga odnotowania w pamięci komputera np. faktu wymiany oleju w silniku. Wymiana oleju nie zostanie zakwalifikowana przez komputer, który będzie uważał, że silnik pracuje niepoprawnie. Takie zaniedbanie serwisowe może prowadzić do dalszych błędów elektroniki, a w efekcie – nawet do jej uszkodzenia i unieruchomienia samochodu.

  • Gdzie serwisować samochód wyposażony w komputer?

Ponieważ każdy samochód wyprodukowany po 1 stycznia 2002 roku i sprzedawany w Polsce jest wyposażony w komputer pokładowy ze złączem OBD, właściciele takich modeli powinni serwisować i poddawać je diagnostyce komputerowej w wyspecjalizowanym serwisie. Podłączenie samochodu do komputera da pełen obraz kondycji systemów elektronicznych i mechanicznych, a ponadto umożliwi zdiagnozowanie ukrytych usterek.

Wszystkie serwisy Norauto dysponują elektronicznymi diagnoskopami renomowanych producentów. Za ich pomocą mechanicy mogą dokonać diagnostyki komputerowej i wykryć ewentualne błędy oraz usterki, a co najważniejsze – odpowiednio przeprowadzić wszystkie czynności serwisowe.

Umów się na diagnostykę komputerową w serwisie Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników