Czyszczenie wtryskiwaczy. Kiedy i po co to robić?

Czyszczenie wtryskiwaczy. Kiedy i po co to robić?

Wraz ze wzrostem przebiegu wtryskiwacze w silniku ulegają trwałemu zabrudzeniu zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Prowadzi to do spadku wydajności wtryskiwacza, co wpływa negatywnie na osiągi silnika, jego pracę i powoduje przyspieszone zużycie elementów. Dlatego zaleca się czyszczenie wtryskiwaczy co pewien czas wtryskiwaczy. Jak często wykonywać tę czynność i kiedy poznać, że przyszła pora na ten zbieg?

Sposób, w jaki paliwo jest wtryskiwane do komór spalania w silniku spalinowym, przeszedł ogromną ewolucję przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Jeszcze do niedawna paliwo dawkował prosty gaźnik. Obecne wtryskiwacze są w stanie podawać paliwo pod ciśnieniem nawet 1600 barów (w przypadku silników wysokoprężnych) i dawkować je z niezwykłą precyzją. Wszystko dlatego, że przed współczesnymi samochodami stawia się coraz większe wymagania w kwestii osiągów i mniejszego zużycia paliwa. Sprostanie tym sprzecznym oczekiwaniom wymaga konstruowania m.in. coraz bardziej skomplikowanych układów wtryskowych. Stają się przez to bardziej podatne na zabrudzenia, paliwo złej jakości i uszkodzenia. Wymagają więc okresowego czyszczenia.

Po czym rozpoznać, że wtryskiwacze w naszym samochodzie wymagają czyszczenia?

Pierwsze objawy problemów w układzie wtryskowym zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i Diesla to przede wszystkim:

  • problemy z rozruchem silnika,
  • nierówna praca silnika na biegu jałowym,
  • gorsze osiągi,
  • podwyższone zużycie paliwa,
  • charakterystycznie „twarda” praca silnika,
  • więcej substancji szkodliwych w spalinach.

Zabrudzone wtryskiwacze ograniczają również moc silnika – możemy to odczuć jako pogorszone przyspieszenie czy mniejszą prędkość maksymalną. Warto nadmienić, że cylindry napełniane przez zabrudzone wtryskiwacze są narażone na przegrzanie w wyniku otrzymywania zubożonej mieszanki paliwowo-powietrznej. Uszkodzenia w obrębie tej części wymagają kosztownej i skomplikowanej naprawy.

Jak często czyścić wtryskiwacze?

Aby wydłużyć żywotność wtryskiwaczy i zapewnić optymalne osiągi silnika, należy regularnie czyścić układ wtryskowy. Ten zabieg najlepiej powtarzać co około 20 tys. km lub przy każdej wymianie oleju. Tylko profesjonalnie oczyszczone wtryskiwacze zapewniają optymalne napełnianie cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną i gwarantują silnikowi prawidłowe warunki do pracy.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum