Czyszczenie wentylacji w samochodzie, sprawdzanie płynów i czynności konserwacyjne – jesienny niezbędnik kierowcy

Wymiana filtra powietrza w samochodzie

Pierwsze jesienne deszcze i lekkie poranne przymrozki to znak dla wszystkich kierowców, że powoli zbliża się trudny sezon. Znacznie pogarszają się warunki drogowe, do których powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo za kierownicą i dowiedzieć się, jak poprawić widoczność w jesinne dni, a także dlaczego należy w tym czasie wyczyścić kanały wentylacyjne w Twoim aucie. Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • czemu obowiązkowo należy wyczyścić wentylację w aucie,
  • jak sprawdzić kondycje najmniejszych elementów samochodu,
  • które płyny samochodowe trzeba uzupełnić w okresie jesienno-zimowym.

Początek jesieni to czas na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych napraw i prac konserwacyjnych w Twoim samochodzie. Przypominamy najważniejsze czynności, które należy wykonać w tym czasie.

Czyszczenie wentylacji w samochodzie

Jesienne porządki możemy zacząć od czyszczenia kanałów wentylacyjnych w samochodzie. Jest to szczególnie ważne o tej porze roku, ponieważ wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na przeziębienie. Wentylacja w samochodzie to siedlisko bakterii, grzybów i drobnoustrojów, zwłaszcza po sezonie letnim, kiedy to podczas każdej przejażdżki autem włączaliśmy klimatyzację. Często używane latem kanały wentylacyjne potrzebują oczyszczenia, aby powietrze nie wpływało negatywnie nie tylko na stan Twoich płuc i oskrzeli, ale także oczu oraz skóry.

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić wentylację, udaj się do dowolnego salonu Norauto, w którym prowadzimy profesjonalną dezynfekcję klimatyzacji za pomocą specjalistycznych samochodowych środków chemicznych, a także w razie potrzeby wymienimy filtr kabinowy. Taki zabieg pozwoli Ci odetchnąć z ulgą wewnątrz samochodu, zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i zapobiegnie częstemu parowaniu szyb pojazdu. Dlaczego? Ponieważ kiedy filtr kabinowy, znajdujący się w układzie klimatyzacji, jest zatkany, zatrzymuje się w nim wilgoć. Przez to filtr nie jest w stanie zatrzymać napływającego do środka wilgotnego powietrza. Dlatego koniecznie wymieniaj regularnie filtr. Jesień to dobry moment na kompleksowe prace konserwacyjne.

Jesienne czynności konserwacyjne w samochodzie – zadbaj o wycieraczki

W nowym sezonie warto również zadbać o najdrobniejsze elementy samochodu, które w znacznym stopniu zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze. Mimo niepozornej wielkości wycieraczki czy różnorodne uszczelki, w zależności od ich kondycji, mogą poprawić bądź obniżyć komfort jazdy.

W pierwszej kolejności zajmij się wycieraczkami, które są odpowiedzialne za dobrą widoczność w czasie jazdy. Jeśli widzisz, że się blokują, pozostawiają smugi na szybie i nie pracują tak jak dawniej, należy wymienić je jak najszybciej. Za jazdę bez działających wycieraczek czy obecność brudu zalegającego na szybach grozi mandat nawet do 500 złotych. Dlatego od razu, kiedy zaobserwujesz, że mechanizm wycieraczek przestanie działać lub gdy po prostu po długiej eksploatacji zużyją się pióra wycieraczek, umów się jak najszybciej na wizytę w warsztacie. W dowolnym serwisie Norauto kupisz wycieraczki pasujące do Twojego auta. Nasza obsługa pomoże Ci również w ich wymianie. Pamiętaj jednak, że wycieraczki mogą ulec awarii nie tylko ze względu na zużycie. Zepsuty przekaźnik czy zatarty mechanizm wycieraczek to tylko niektóre z powodów, przez które Twoje wycieraczki nie działają poprawnie. Dlatego jeśli zauważysz jakikolwiek problem, jak najszybciej udaj się do serwisu, aby poznać przyczyny awarii wycieraczek i prawidłowo je usunąć. Dowiedz się też, jak dbać o wycieraczki zimą.

Czym smarować uszczelki w samochodzie?

Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać podczas jesiennego przeglądu, są uszczelki. To one izolują wnętrze auta i zapobiegają przedostawaniu się do niego zimnego, jesienno-zimowego powietrza, wody czy wilgoci. Jednak po jakimś czasie uszczelki mogą się zużyć, a co za tym idzie: pękać, kruszyć się czy łamać. Na niszczenie uszczelek często mają wpływ także gorące, letnie temperatury bądź duże mrozy oraz nagłe zmiany temperatury. Aby uszczelki spełniały swoją funkcję, powinieneś o nie odpowiednio zadbać. Podstawą pielęgnacji jest ich dokładne mycie – przez cały okres używania. Regularnie czyszczenie podczas każdego mycia samochodu może przedłużyć ich żywotność. Warto także smarować je specjalistycznymi preparatami do uszczelek z silikonem. Zneutralizuje negatywny wpływ jesiennych i zimowych mrozów oraz poprawi wygląd auta dzięki właściwościom nabłyszczającym.

Obowiązkowe płyny samochodowe

W każdym samochodzie znajdują się zbiorniki przeznaczone na obowiązkowe płyny samochodowe m.in. płyn chłodniczy, hamulcowy, wspomagania kierownicy oraz do spryskiwaczy. Wszystkie zbiorniki posiadają znaczniki określające minimum oraz maksimum poziomu płynu. W okresie jesiennym, podczas wzmożonej pracy wycieraczek spowodowanej m.in. często padającym deszczem, warto pamiętać o częstszym kontrolowaniu poziomu płynu do spryskiwaczy. Dzięki niemu Twoje szyby nawet w trudnych warunkach pozostaną czyste, a Ty zyskasz lepszą widoczność. Dotyczy to również płynu hamulcowego, który według informacji producentów powinien być wymieniany co dwa lata. Często bowiem zbyt duża obecność wody w płynie hamulcowym może być szkodliwa dla samochodu. A kiedy na drogach robi się coraz bardziej ślisko, hamulce powinny być jak najlepiej przygotowane do tego, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo za kierownicą.

Wymienione powyżej zasady postępowania to obowiązkowe działania przed sezonem jesienno-zimowym. Jednak, aby mieć pewność, że Twój samochód jest w pełni sprawny i że Cię nie zawiedzie, warto umówić się w tym czasie na przegląd.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum