Tapicerka samochodowa jest szczególnie podatna na zabrudzenia, wymaga więc regularnego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji. Podpowiadamy więc, jak krok po kroku samodzielnie o nią zadbać. 

Krok 1: Dokładne odkurzanie

 Pierwszy krok, czyli odkurzanie tapicerki i wnętrza auta, powinien być wykonany bardzo dokładnie. Jeśli nie masz pewności, czy tapicerka jest czysta, uderz ręką w siedzenie lub oparcie i sprawdź, czy się nie kurzy. Wykładziny warto także wyszorować na sucho szczotką z miękkim włosiem, dzięki czemu drobne okruchy wbite w materiał będzie można łatwiej odkurzyć. W przypadku czyszczenia tapicerki samochodowej ze skóry (naturalnej lub ekologicznej) wystarczy zazwyczaj samo odkurzanie.

Krok 2: Pranie wnętrza auta

Po odkurzeniu wnętrza należy zastosować środek czyszczący. Preparaty do prania tapicerki są szeroko dostępne, można je kupić m.in. w sklepie Norauto. Mają z reguły postać pianki. Należy spryskać nią fotele, rozprowadzić preparat po pomocy miękkiej ściereczki i pozostawić do wyschnięcia. Środek czyszczący krystalizuje zabrudzenia, które można następnie usunąć za pomocą odkurzacza.

Czyszczenie tapicerki samochodowej, a w tym przypadku pranie najlepiej zacząć od fotela kierowcy, następnie czyścimy kanapę z tyłu i fotel pasażera obok kierowcy. Pamiętaj, że w przypadku detergentów i kosmetyków należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta, więc przed samodzielnym praniem tapicerki zapoznaj się dokładnie z etykietą. Szczególnie ważne jest to w przypadku tapicerek skórzanych – należy bowiem wybrać kosmetyk przeznaczony do czyszczenia tego konkretnego materiału, w innym przypadku istnieje ryzyko odbarwienia.

Na koniec zostaw wykładziny, bagażnik i boczki w drzwiach. Podsufitkę i boczki w drzwiach najlepiej czyścić szmatką z mikrofibry lub miękką gąbką, na którą nakłada się środek czyszczący. Gąbka powinna być jedynie lekko wilgotna i często płukana w ciepłej, czystej wodzie.

Krok 3: Dokładne suszenie auta

W trakcie czyszczenia tapicerki samochodowej nie należy doprowadzić do jej przemoczenia, ponieważ cały proces zdecydowanie się wydłuży. Krokiem kończącym prace porządkowe jest oczywiście dokładne suszenie auta, na które trzeba poświęcić minimum godzinę.  Pamiętaj, by zapewnić ku temu odpowiednie warunki – duża wilgotność powietrza spowoduje, że tapicerka zostanie mokra przez długi czas, a to może doprowadzić do powstania pleśni. Dlatego też samochód najlepiej suszyć w ciepłym garażu. Przy sprawnym układzie chłodzenia można również działać według poniższego mechanizmu: włączenie silnika, zamknięcie drzwi, uchylenie tylnych szyb na około 5 cm, włączenie nadmuchów na najwyższą temperaturę i skierowanie ich na podłogę i górę wnętrza.

Jeśli tapicerka samochodowa jest bardzo zabrudzona, warto skorzystać z usług profesjonalistów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt, taki jak odkurzacz piorący oraz dobrej jakości środki chemiczne.

Warto także zainwestować w pokrowce na siedzenia – dzięki nim zabezpieczysz tapicerkę samochodową przed zabrudzeniami.

Nowa gama boosterów i prostowników