Zakup nowego kompletu opon nie jest zadaniem prostym ze względu na ograniczoną ilość informacji na temat ich realnych osiągów. Istnieje jednak kilka sposobów, aby w pewnym stopniu zminimalizować wątpliwości, jakie pojawią się przy kupnie nowych opon.

Oferta opon jest niezwykle szeroka. Większość wiodących koncernów pod swoimi skrzydłami ma kilka marek, a każda z nich oferuje kilka bądź kilkanaście modeli ogumienia letniego i zimowego. W dodatku opony to specyficzna grupa produktów. Ich faktycznych właściwości nie jesteśmy w stanie poznać przed zakupem – musimy polegać na marketingowych zapewnieniach producentów. Dopiero po przejechaniu na nowo zakupionych oponach pierwszych kilkuset kilometrów dowiadujemy się, czy dokonaliśmy słusznego wyboru.

Tę niepewność przy wyborze nowego kompletu opon (zimowych, letnich bądź wielosezonowych) możemy w pewnym stopniu zmniejszyć, korzystając z dostępnych źródeł informacji o ich realnych osiągach. Jakie to źródła?

  1. Etykiety energetyczne opon

Od 1 listopada 2012 roku opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać specjalne etykiety. Na etykietach znajdziemy trzy podstawowe informacje na temat osiągów opony.

  • Najważniejszym z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie pole informujące o przyczepności opony na wierzchni mokrej. Osiągi oznaczone zostały klasami od A do G. Im lepsze zachowanie opony na nawierzchni mokrej, tym wyższa litera alfabetu widnieje na tym polu.
  • Podobnie w przypadku drugiego istotnego aspektu, jakim jest efektywność paliwowa – im wyższa ocena, tym mniej paliwa będzie zużywać samochód poruszający się na danych oponach.
  • Trzecia informacja, którą możemy odczytać z etykiety energetycznej, to głośność opony – a ta przekłada się na komfort jazdy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że etykiety nie dają kompletnej informacji na temat parametrów opony, ponadto system oznaczeń opon samochodowych jest ujednolicony dla opon zimowych i letnich, co jeszcze bardziej ogranicza widzę, jaką zyskujemy na temat ogumienia dzięki jej etykiecie.

Więcej na temat czytania etykiet energetycznych opony pisaliśmy w naszym [tutaj]

  1. Testy opon

Dwa razy w roku instytucje oraz popularne tytuły prasy motoryzacyjnej przeprowadzają testy opon. Wyniki tych testów są publikowane w internecie i/lub magazynach. To najlepszy sposób na realną ocenę właściwości opon jeszcze przed ich zakupem. W testach szczegółowo oceniane są osiągi poszczególnych modeli w rozmaitych warunkach i na różnych nawierzchniach. Dowiemy się również o efektywności paliwowej opony czy jej odporności na zużycie, a więc cechach, które przekładają się na koszty eksploatacji ogumienia.

  1. Opinie użytkowników

Na wielu forach motoryzacyjnych możemy znaleźć liczne opinie kierowców na temat konkretnych modeli opon. Należy jednak pamiętać, aby do takich wypowiedzi podchodzić z dystansem. Opony to specyficzny produkt, który trudno ocenić jednoznacznie. Większość kierowców buduje swoje zdanie na temat nowych opon w porównaniu z mocno zżutymi egzemplarzami, na których do tej pory się poruszali. A to często prowadzi do przekłamań w ocenach.

Na zakończenie warto przypomnieć, że opony najlepsze pod względem osiągów to te uznanych marek premium. W tym przypadku wyższa cena zakupu kompletu ogumienia pociąga za sobą realne korzyści w kwestii komfortu i bezpieczeństwa.

Nowa gama boosterów i prostowników