Kto z nas nie pragnie samochodu, który zawsze prezentowałby się tak, jakby przed chwilą wyjechał z salonu? Ciężko to jednak osiągnąć, korzystając jedynie z myjni. Niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne odciskają na autach swe piętno i odbierają im pierwotny blask. Na szczęście, jest na to rada! To car detailing – usługa zdobywająca popularność wśród polskich kierowców.

Warto przyjrzeć się bliżej zabiegowi i podjąć świadomą decyzję przed wizytą w samochodowym spa. Wbrew pozorom mogą na tym skorzystać właściciele nie tylko kilkuletnich pojazdów, lecz także tych zupełnie nowych.

Auto detailing – co to właściwie jest?

Zaczniemy od sprostowania mitu, że car detailing polega jedynie na dokładnym umyciu i nawoskowaniu karoserii. To oczywiście istotne etapy całego procesu, stanowią jednak jedynie część szerszych działań. Aby samochód prezentował się efektownie, niezbędna jest seria zabiegów koncentrujących się na szczegółach (ang. detail) i wielu elementach auta. Wystarczy dodać, że porządne umycie auta to kwestia kilku godzin – pełny detailing wykonuje się natomiast zwykle przez kilka dni.

Rodzaje car detailingu

Do Twojej dyspozycji jest kilka wariantów usług, w zależności od stopnia zużycia samochodu i budżetu, którym dysponujesz. Możesz skupić się jedynie na kołach, które po kilku latach domagają się renowacji, lub na samym wnętrzu pojazdu, dotkniętym już zębem czasu. Możesz też zamówić blask karoserii, która aktualnie odpycha ilością rys, wgnieceń i drobnych odprysków.

Warto zaznaczyć, że coraz więcej warsztatów potrafi usunąć wgniecenia bez powtórnego lakierowania. Dzięki temu są w stanie przywrócić idealny stan zniszczonych elementów bez ingerencji w fabryczną grubość powłoki. Docenisz to przy sprzedaży samochodu, gdy potencjalny klient nie będzie miał podstaw, by wątpić w bezwypadkową historię pojazdu.

Zobacz także: Jak kupić auto z dużym przebiegiem?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, salony car detailingu nie są jedynie miejscem rewitalizacji starszych, używanych pojazdów. Zdarza się bowiem, że trafiają tam auta wyjeżdżające prosto z salonu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – ich właściciele pragną zabezpieczyć karoserię na przyszłość i zlecają nałożenie specjalnej powłoki. Wśród najtrwalszych powłok wyróżnia się ceramiczne i kwarcowe. Zapewniają najwyższy poziom ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania, ptasich odchodów i soli drogowej. Dzięki nim łatwiej też umyć auto bez fundowania mu mikrozarysowań.

Co zawiera kompletna usługa car detailingowa?

Posiadaczom kilkuletnich samochodów rekomenduje się skorzystanie z pełnej usługi. Na czym ona polega? Rozpoczyna ją zawsze dokładne mycie, podczas którego usuwane są ślady smoły, owadów i innych uciążliwych zabrudzeń. Czyści się także wnęki kół, komorę silnika, wlew paliwa czy końcówkę układu wydechowego. Zastosowanie specjalnego środka (glinki) pozwala wyciągnąć brud z porów lakieru, dzięki czemu staje się on znowu przejrzysty i gładki.

Ważne jest także zadbanie o ubytki lakieru, w czym pomagają profesjonalne pasty ścierne i polerujące. Na koniec karoserię zabezpiecza się przy użyciu wybranej wcześniej powłoki. Dodamy, że renowacji poddaje się także zmatowiałe reflektory, uszczelki i listwy.

Satysfakcja klienta nie byłaby jednak pełna bez troski o wnętrze pojazdu. Tu także nie wystarczy szybkie odkurzanie, lecz dokładne zajęcie się wszystkimi schowkami, uchwytami, czy kratkami wlotów powietrza. Skoro w zabiegu liczą się przede wszystkim szczegóły, ruchome elementy muszą zostać oczyszczone na każdym poziomie regulacji.

Doprowadzenie do ładu deski rozdzielczej i tapicerki kończy się ich zabezpieczeniem przy pomocy specjalnych środków (w zależności od preferencji – matowych, lub nabłyszczających). Dzięki temu wymienione elementy lepiej zniosą działanie czynników zewnętrznych.

Zobacz także: Tapicerka samochodowa – rodzaje i sposób pielęgnacji

Car detailing nie tylko przywraca pierwotny blask auta, lecz także sprawia, że staje się ono bardziej odporne na trudy codziennej eksploatacji. Możemy być pewni, że podczas sprzedaży auta po car detailingu klienci będą skłonni zapłacić za niego wyższą cenę. Poniesione wcześniej wydatki mogą się dzięki temu łatwo zwrócić. O ile w przypadku kilkuletnich pojazdów decyzja o skorzystaniu z car detailingu zależy od wielu czynników, o tyle dla klasycznych pojazdów często okazuje się to konieczne. Ciężko bowiem samodzielnie osiągnąć kolekcjonerski stan auta (przeważnie starszego od właściciela), by w pełni cieszyć się z jego posiadania lub sprzedać za odpowiednią cenę.

Nowa gama boosterów i prostowników