Na początku każdej zimy czytamy, jak trudna i wymagająca jest dla kierowców. Chociaż w naszym kraju warunki pogodowe o tej porze roku bywają różne, a samochody stają się coraz bardziej zaawansowane i przygotowane na wymagającą eksploatację, to i tak na chłodniejsze miesiące warto się zawczasu przygotować.

Przy ujemnych temperaturach, opadach śniegu, wszechobecnej wilgoci i szybko zapadającym zmroku nie tylko kierowca, lecz także auto musi być odpowiednio przygotowane. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby zimą zapewnić sobie bezpieczną i komfortową eksploatację samochodu?

  1. Opony

To obowiązkowy element zimowego wyposażenia samochodu. Badania na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego z 2014 roku pokazują, że polscy kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie oferują opony zimowe. Pamiętajmy, aby z ich wymianą nie czekać na pierwsze opady śniegu, ale udać się do serwisu, kiedy średnie dobowe temperatury spadną poniżej 7 stopni Celsjusza. Już w takich warunkach opony zimowe zapewnią większe bezpieczeństwo na suchym i mokrym asfalcie w stosunku do opon letnich.

  1. Wycieraczki i płyn do spryskiwacza

To element eksploatacyjny samochodu, o którym często zapominamy podczas przygotowywania samochodu do starcia z zimą. Tymczasem te dwa pozornie błahe gumowe pióra mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Zimą czeka je ważne zadanie – muszą działać niemal nieustannie, by zapewnić nam optymalną widoczność. Jeżeli nie pracują efektywnie, zamiast zbierać – rozmazują wodę i błoto na szybie, co znacząco ogranicza widoczność, szczególnie po zmroku. Przed zimą warto więc wymienić pióra wycieraczek na nowe. To niewielki wydatek, a znacząco wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Nie zapomnijmy również o zimowym płynie do spryskiwacza.

  1. Układ chłodzenia

Wbrew pozorom układ chłodzenia jest równie istotny zimą, co latem. Chodzi przede wszystkim o ciecz, która znajduje się w chłodnicy. Powinna mieć określoną temperaturę krzepnięcia na poziomie -37 stopni Celsjusza. Niestety z biegiem czasu płyn chłodniczy traci swoje właściwości, a jego temperatura zamarzania się podnosi. Po mroźnej nocy może się okazać, że zamarzający i zwiększający swoją objętość płyn wyrządził w silniku poważne szkody. Dlatego jeżeli nie mamy pewności, co znajduje się w chłodnicy naszego samochodu, przed zimą dobrze wykonać pomiar temperatury krzepliwości cieczy – to prosta usługa oferowana przez wszystkie serwisy Norauto.

  1. Akumulator

Wszystkie samochody – czy to nowe, czy stare – do rozruchu potrzebują sprawnego akumulatora. Ten jednak bywa zawodny w niskich temperaturach. Jeżeli na zewnątrz panuje mróz (około -18 stopni Celsjusza), pojemność akumulatora może spaść nawet o połowę. Istnieje ryzyko, że w takich warunkach wysłużona bateria (pięć lat i starsza) odmówi posłuszeństwa, a wtedy rozruch okaże się niemożliwy. Z tego powodu przed zimą powinniśmy wykonać prosty test ładowania akumulatora oraz zmierzyć prąd upływu na postoju.

  1. Czynności dodatkowe

Warto pomyśleć o wymianie dywaników z welurowych na gumowe, które nie będą chłonąć wilgoci. Kolejna istotna czynność to dokładne sprawdzenie stanu karoserii i zabezpieczenie wszelkich uszkodzeń, ponieważ w kontakcie z solą z drogi i wilgocią mogą stanowić przyczynę korozji. Powinniśmy zadbać również o światła oraz ich ustawienie – zimą będziemy korzystać z nich szczególnie często.

 

Nowa gama boosterów i prostowników