Opony możemy podzielić na trzy grupy cenowe – premium, średnie oraz budżetowe. Jakość opon oraz bezpieczeństwo, jakie zapewniają, są wprost proporcjonalne do ceny. Czy jednak wszyscy muszą się decydować na najdroższe modele opon, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo? Kto i kiedy może wybrać tańsze opony?

Jak w przypadku większości produktów również w świecie opon cena idzie w parze z jakością. Jakość ogumienia wpływa przede wszystkim na jego właściwości, a więc trakcję czy drogę hamowania, jaką dane modele oferują na różnego rodzaju nawierzchniach. Te z kolei przekładają się na bezpieczeństwo jazdy.

Poznaj sekret najlepszych opon

Wyniki testów opon – zimowych i letnich – przeprowadzanych przez ADAC, a także rozmaite magazyny motoryzacyjne jasno dowodzą, że to opony z najwyższej półki cenowej wypadają najlepiej w licznych próbach. Tańsze opony z segmentu średniego oraz budżetowego im nie dorównują. Owszem, czasami mogą uzyskać nawet lepsze wyniki niż opony klasy premium, jednak tylko w poszczególnych parametrach np. zachowaniu na śniegu czy lodzie. Są zdecydowanie mniej uniwersalne. Warto bowiem zaznaczyć, że przewaga opon premium nad tańszymi modelami polega na tym, że ogumienie premium jest wszechstronniejsze – zachowuje swoje bardzo dobre parametry zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej.

Wiodący producenci opon, jak Michelin, Goodyear, Bridgestone czy Dunlop, osiągają najlepsze parametry swoich produktów dzięki zaawansowanym technologiom, innowacyjnym składnikom gumowej mieszanki czy nowatorskim wzorom bieżnika. To właśnie dzięki temu opony klasy premium zyskują swoją uniwersalność. W nich debiutują najnowsze rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo czy efektywność paliwową, które dopiero z czasem pojawiają się w tańszych modelach ogumienia. Opracowywanie tych technologii jednak kosztuje, dlatego również ceny tych opon są najwyższe.

Kto może się zdecydować na tańsze opony?

Pojawia się zatem pytanie, czy warto kupować opony tańsze, z niższych półek cenowych. Wszystko zależy od tego, do jakiego samochodu są przeznaczone i w jaki sposób ten pojazd jest eksploatowany. Należy zaznaczyć, że najwyższy poziom bezpieczeństwa zawsze zapewnią opony klasy premium, wielu kierowców może się jednak zdecydować na tańsze odpowiedniki.

Jeżeli użytkujemy nieduży samochód o niewielkiej mocy i w dodatku poruszamy się nim tylko po mieście, to z powodzeniem możemy kupić tańsze opony i nie odczujemy korzyści płynących z używania droższych opon. Jeżeli natomiast mamy auto o dużej mocy i sporych gabarytach (np. modele klasy premium) i lubimy w pełni wykorzystywać jego możliwości oraz często podróżujemy na większych dystansach z dużymi prędkościami, zdecydowanie powinniśmy wybrać droższe opony klasy premium.

Nowa gama boosterów i prostowników