Czy warto kupić auto poleasingowe?

Wśród kierowców krąży pewien popularny żart: jakie auto jest najlepsze? Odpowiedź brzmi: służbowe. I być może ta odpowiedź ma sens, kiedy użytkujemy samochód jako pracownik i nie musimy ponosić kosztów utrzymania i napraw, a koszty benzyny są rozliczane w firmowym budżecie. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy decydujemy się na zakup używanego samochodu firmowego do celów prywatnych. Co możemy zyskać, a co stracić na zakupie auta poleasingowego?

Auta poleasingowe są dla wielu kierowców nie lada gratką. Przede wszystkim ze względu na cenę, jaką należy zapłacić za tego typu samochód. Zwykle jest ona o kilkadziesiąt procent niższa niż w przypadku takiego samego modelu i rocznika auta z komisu czy od prywatnego właściciela. Niska cena to jednak nie jedyny plus używanego samochodu z firmowej floty. Czym kuszą auta poleasingowe?

Auta poleasingowe – najważniejsze zalety

Dużym atutem aut poleasingowych jest przejrzysta historia przeglądów oraz napraw, jakie przeszło auto. Niemal każde auto poleasingowe musi mieć sporządzony bardzo szczegółowy raport, dzięki któremu zainteresowany jego kupnem nabywca będzie mógł poznać wszystkie jego zalety i wady. W przypadku firmowych samochodów nie ma miejsca na upiększanie rzeczywistości. Tak pewnych i szczegółowych informacji z pewnością nie uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na używany samochód od prywatnego zbywcy czy też na auto z komisu. W dodatku bardzo często na auta poleasingowe jest udzielana dalsza gwarancja.

Na tym jednak nie koniec. Bardzo często tuż przed sprzedażą auta poleasingowe przechodzą szereg niezbędnych napraw. Począwszy od odświeżenia i wyprania tapicerki, na wymianie niektórych części kończąc. Co prawda czasem może się zdarzyć, że nie zostaną przeprowadzone np. drobne poprawki lakiernicze, ale ich brak wynagradza za to niska cena używanego samochodu.

W przypadku aut poleasingowych możemy także mieć pewność, że nikt nie próbował manipulować licznikiem samochodu. Zatem przebieg używanego auta z leasingu z pewnością będzie prawdziwy.

Zobacz także: Zakup używanego samochodu – co trzeba sprawdzić?

Auto poleasingowe – problemy z samochodem używanym

Niestety, używane samochody firmowe mają też swoje wady. Na ich licznikach zwykle widnieją bowiem bardzo wysokie przebiegi. Wszystko ze względu na to, że najczęściej auta firmowe są mocno eksploatowane przez pracowników. Szczególnie jeśli są to samochody, którymi na co dzień jeżdżą handlowcy – muszą oni szybko dostać się z miejsca na miejsce na kolejne spotkanie z klientem. W takiej sytuacji również łatwiej o stłuczki lub o szybsze zużycie części.

Kolejnym minusem jest ograniczony wybór modeli oraz najczęściej ubogie wyposażenie auta poleasingowego. Wynika to z faktu, że tylko niewielki procent używanych samochodów firmowych jest przeznaczony na sprzedaż dla prywatnego użytkownika. Najczęściej auta poleasingowe trafiają na aukcje dla firm, które chcą zakupić hurtowo flotę używanych samochodów, licząc na duże oszczędności. Niektóre aukcje są skierowane także do pracowników danej firmy, którzy mogą kupić taniej firmowe auto na własny użytek. Kolejną grupą odbiorców są mikroprzedsiębiorcy, którzy sami decydują się na leasing używanego auta. Dopiero na końcu tej długiej listy znajdują się prywatni kierowcy. Muszą oni najczęściej zadowolić się tym, co pozostaje w ofercie po tak szerokiej dystrybucji.

Zobacz także: Leasing, wynajem długoterminowy i car sharing – co się bardziej opłaca?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta poleasingowego?

Jeśli jednak będziemy mieli szczęście i auto poleasingowe może trafić w nasze ręce, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Znacznie ważniejsze od poznania historii samego auta będzie w tym przypadku poznanie historii właściciela. Warto dowiedzieć się, na jakim stanowisku była osoba jeżdżąca tym samochodem – w zależności od tego auto mogło być bardziej lub mniej eksploatowane.

Zobacz także: Jak kupić auto z dużym przebiegiem?

Ważne jest również to, czy firma sama dbała o serwisowanie aut. Jeśli tak, jest większe prawdopodobieństwo, że na bieżąco dbała o sprawność samochodów. Oprócz prześledzenia historii napraw poleasingowego auta warto sprawdzić ich jakość. Możliwe, że firma, szukając oszczędności, postanowiła zastąpić oryginalne części tańszymi zamiennikami. Wówczas nawet atrakcyjna cena takiego samochodu nie powinna nas skłonić do zakupu.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum