Czujniki parkowania – czy faktycznie są przydatne?

Czujniki parkowania – czy faktycznie są przydatne?

Parkowanie samochodu to jedna z najmniej lubianych przez kierowców czynności. I nie chodzi tu wcale o umiejętności lub ich brak, ale o trudność w ocenie odległości od przeszkody, często ograniczoną przestrzenią do wykonania manewru oraz ograniczoną widocznością do tyłu. Na szczęście można ułatwić sobie parkowanie w każdej pogodzie właśnie dzięki czujnikom parkowania.

Auta klasy premium oraz niektóre modele ze średniej półki nierzadko są fabrycznie wyposażone w czujniki parkowania. Jednak bez względu na markę czy klasę pojazdu możesz zadbać o to, aby Twój samochód miał czujniki, które ułatwią bezpieczne parkowanie.

Bezprzewodowe czy przewodowe czujniki parkowania – które wybrać?

W zasadzie jedyna różnica między czujnikami tradycyjnymi, czyli przewodowymi a bezprzewodowymi sprowadza się do ceny i sposobu przekazywania informacji między modułem sterowania a wyświetlaczem. Bezprzewodowe łączą się z centralką przy pomocy  Wi-Fi. Jednak montaż zarówno czujników przewodowych, jak i bezprzewodowych wymaga podłączenia kabli do instalacji elektrycznej auta. W przypadku czujników tradycyjnych montaż jest także bardziej czasochłonny. Jeżeli więc cena nie jest dla Ciebie najważniejszym wyznacznikiem, wybierz czujniki bezprzewodowe, które są droższe, ale prostsze w zamontowaniu.

Czujniki parkowania – na tył czy na przód?

Większość kierowców decyduje się na montaż czujników parkowania wyłącznie na tylnym zderzaku, co ułatwia wykonywanie manewru parkowania równoległego tyłem. Jednak żeby osiągnąć większą precyzję i zadbać o bezpieczeństwo podczas każdego rodzaju manewru, najlepszym rozwiązaniem jest montaż czujników parkowania z przodu i z tyłu samochodu.

Czujniki parkowania – kiedy warto je mieć

Czujniki przydają się przede wszystkim w słabo oświetlonych garażach, parkingach podziemnych i na parkingach przy centrach handlowych, gdzie ustawione bywają betonowe donice. Mogą okazać się pomocne także w trakcie trunych warunków pogodowych – we mgle, w czasie opadów śniegu i deszczu – gdy lusterko wsteczne nie daje stuprocentowej pewności, w jakiej odległości od przeszkody znajduje się samochód, przydaje się dodatkowa para oczu w postaci czujników parkowania (uwaga: opady śniegu potrafią przekłamać wskazania czujników jeśli warstwa śniegu lub lodu przykryje czujnik!). Warto także wspomnieć, że o ile pewne przeszkody można ominąć, o tyle te znajdujące się w  „martwym polu” są prawdziwym wyzwaniem dla kierujących pojazdami.

 

I choć niektórzy uważają, że czujniki osłabiają czujność podczas manewru parkowania, warto zauważyć, że nie ma nierealnych przeciwskazań do ich montowania. Niewielkim kosztem (najtańsze zestawy z 4 czujnikami parkowania to wydatek 100–200 zł), zyskujemy sposób na bezpieczniejsze parkowanie.

Jeżeli jesteś początkującym kierowcą, czujniki parkowania pomogą Ci, zwłaszcza jeśli dopiero uczysz się oceniać odległość od przeszkód podczas parkowania auta. Także właściciele pojazdów o dużych gabarytach, którymi nierzadko trudno wpasować w miejsce na parkingach  w zatłoczonych centrach miast, docenią pomoc, jaką oferują czujniki parkowania. Najczęściej o zbliżaniu się do przeszkody czujniki informują sygnałem dźwiękowym. Wygodne rozwiązanie stanowią czujniki parkowania, które oprócz sygnalizacji dźwiękowej równocześnie dostarczają obraz na wyświetlacz LCD lub LED, znajdujący się na desce rozdzielczej.

Zasada działania czujników parkowania

Czujniki parkowania określają odległość od przeszkody przy pomocy fal ultradźwiękowych. Czujnik wysyła falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości i następnie mierzy prędkość, z jaką wraca ona do urządzenia. Na tej podstawie oblicza odległość od przeszkody. Warto pamiętać, że czujniki parkowania są tak skonstruowane, by odczytywać sygnał pierwszej przeszkody w zasięgu, co sprawia, że są niezwykle czułe na zanieczyszczenia np. liście, które mogą przykleić się do karoserii i w ten sposób zaburzyć odczyt.

Zgrany duet – czujnik parkowania i kamera

Niektóre dostępne na rynku zestawy czujników parkowania zawierają także kamerę. Montuje się ją tak, jak czujniki – w zderzaku lub nad nim. Odległość od przeszkody rozpoznawanej przez czujnik jest nanoszona na wyświetlacz, który znajduje się na desce rozdzielczej. To bardzo pomocne rozwiązanie, ponieważ czujnik z kamerą pozwala określić trajektorię jazdy, co znacząco ułatwia parkowanie w trudno dostępnych miejscach. Wadę tego rozwiązania stanowi natomiast trudność parkowania w słabo oświetlonych miejscach, gdyż większość kamer nie funkcjonuje w ciemności.

Jak dobrać czujniki parkowania do samochodu?

Wybierając czujniki do swojego samochodu, masz do dyspozycji zestawy z 4–8 głowicami. Im większy samochód, tym więcej powinno być czujników, ponieważ zapewniają dokładniejsze informacje na temat odległości od przeszkody. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę:

  • sposób montażu: możliwość wiercenia otworów w zderzaku lub umieszczenie specjalnej ramki z czujnikami do tablicy rejestracyjnej,
  • umieszczenie z tyłu lub/i z przodu auta,
  • cena – droższe zestawy oferują bardziej precyzyjny pomiar w porównaniu do tańszych rozwiązań,
  • inteligentne funkcje – pozwalające odróżnić obecność haka holowniczego lub bagażnika rowerowego od rzeczywistej przeszkody i dokładnie obliczyć odległości.

Czujniki parkowania – zadbaj o ich prawidłową pracę

Czujniki parkowania będą precyzyjnie wskazywać odległość od przeszkody pod warunkiem, że zadbasz o ich konserwację. Nie jest ona trudna i sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia czystości czujników poprzez przecieranie wilgotną szmatką. W przeciwnym razie urządzenie może odczytać zabrudzenie (lub oblodzenie) jako przeszkodę i wtedy dokona nieprawidłowego pomiaru. Oprócz zanieczyszczeń istotną rolę odgrywają także warunki pogodowe. Zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada poniżej 0°C, niskiej jakości czujniki mogą przestać funkcjonować. Jeśli nie parkujesz samochodu w garażu, pomyśl o markowych czujnikach parkowania, które nie będą tak awaryjne jak tańsze odpowiedniki (np. zestaw 8 czujników na przód i tył to koszt ok. 700–800 zł). Wybierając czujniki z sensorami osłoniętymi gumową osłoną, zadbasz  o izolację  która uchroni je przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Oprócz zanieczyszczeń niektóre przedmioty, które znajdą się  przed przeszkodą, czyli np. krawężnikiem, wykonane z plastiku lub bawełny, mogą zakłócać pracę czujników. Ponadto czujniki parkowania mogą pracować nieprawidłowo przy zbliżaniu się do dużych płaskich powierzchni, niewielkich wzniesień lub okrągłych przedmiotów, które wchłaniają fale emitowane przez urządzenie.

Jeśli chcesz zyskać pewność, że wybrane przez Ciebie czujniki parkowania będą prawidłowo zamontowane i dzięki temu precyzyjnie pokażą odległość od przeszkód, przyjedź do serwisu Norauto i pozwól, żeby nasi fachowcy zajęli się montażem.

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum