Jednym z najważniejszych parametrów określających pracę silnika jest jego temperatura – prawidłowa wartość mieści się pomiędzy 90°C a 100°C. Wpływa na zużycie paliwa, emisję spalin, żywotność poszczególnych elementów oraz płynność pracy. Dlatego tak istotne jest odpowiednie działanie czujnika temperatury silnika (zwanego też czujnikiem temperatury płynu chłodzącego). Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Jaka jest rola czujnika temperatury?

Zadaniem czujnika temperatury silnika  jest monitorowanie stanu wysokości temperatury  płynu chłodzącego i przekazanie danych do jednostki sterującej silnikiem. Informacje z czujnika są niezbędne do ustalenia właściwej mieszanki paliwowo-powietrznej. To ważne, ponieważ dawka paliwa powinna być zwiększona przy uruchamianiu zimnego silnika, a zmniejszona w przypadku silnika rozgrzanego. Dane pochodzące z czujnika temperatury silnika zapewniają zatem optymalny rozruch.

Uszkodzony czujnik temperatury silnika – objawy awarii

Uszkodzenie czujnika sprawia, że do komputera nie docierają dane dotyczące rzeczywistej temperatury płynu chłodniczego. Do obliczeń przyjmowana jest więc wartość zastępcza, a sterowanie silnika odbywa się w trybie awaryjnym – jest chroniony przed przeciążeniami, a jego osiągi spadają. Z awarią czujnika temperatury silnika wiążą się następujące objawy:

  • zwiększenie zużycia paliwa,
  • trudności w uruchomieniu ciepłego silnika,
  • nierówna praca lub gaśnięcie silnika.

Diagnostyka działania czujnika temperatury silnika

Jeśli podejrzewasz, że czujnik temperatury silnika nie pracuje prawidłowo lub na tablicy rozdzielczej pojawiają się błędne wskazania, powinieneś udać się do serwisu samochodowego wyposażonego w profesjonalny komputer diagnostyczny, pod który należy podpiąć auto. Jeśli chcesz zasięgnąć fachowej opinii i dokonać kompleksowej diagnostyki samochodu – skorzystaj z usług specjalistów z warsztatów Norauto. Otrzymasz wiarygodną opinię i pomoc w przypadku awarii.

Nowa gama boosterów i prostowników