Tegoroczna zima zmienną jest. Jednego dnia deszcz i duża wilgoć, a następnego mróz, śnieg i silny wiatr. To idealne warunki to zamarzania zamka w drzwiach samochodu – woda dostająca się do szczelin drzwi po zamarznięciu skutecznie uniemożliwia wejście do wnętrza auta. Jak otworzyć zamek, który zamarzł?

Oczywiście najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest spryskanie zamka samochodowego oraz krawędzi drzwi specjalnym odmrażaczem do zamków. Nieprzypadkowo sprzedaje się go w małych butelkach, ponieważ zimą odmrażacz najlepiej nosić zawsze w kieszeni. Niestety nie wszyscy kierowcy są tak zapobiegliwi i zdarza się, że środek do rozmrażania zamka samochodowego zostawiają… wewnątrz auta. Wówczas niezbędne jest podjęcie innych kroków, które umożliwią otworzenie drzwi.

Zamarznięty zamek w samochodzie

Może się zdarzyć tak, że o ile drzwi od strony kierowcy nie chcą się otworzyć, to np. bagażnik otworzy się bez problemu. Jeśli masz możliwość wejścia do wnętrza auta przez drzwi pasażera, warto z niej skorzystać. Po dostaniu się do środka należy włączyć ogrzewanie w aucie i po kilku minutach spróbować otworzyć drzwi od strony kierowcy. Nie należy jednak ruszać w drogę, jeśli drzwi nie można otworzyć – może to stanowić zagrożenie dla kierującego.

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa – dlaczego warto jej używać zimą?

Ogrzanie zamka samochodowego domowymi metodami

Kolejnym sposobem, który jest szczególnie przydatny, gdy ruszamy np. spod domu, jest ogrzanie zamka termoforem. Ciepło bijące od ogrzewacza po jakimś czasie zacznie rozpuszczać lód i umożliwi otworzenie drzwi. Podobny efekt można uzyskać po położeniu na zamku woreczka napełnionego solą lub grochem, podgrzanego w piekarniku.

Zamarznięte uszczelki drzwi – co wtedy?

Zdarza się, że oprócz zamarzniętego zamka natrafiamy także na przymarznięte uszczelki drzwi. Wówczas, mimo że zamek został otwarty, wciąż nie można dostać się do wnętrza samochodu. Wtedy staramy się niekiedy otworzyć drzwi siłą, aż lód puści. To błąd! Zamiast ciągnąć drzwi, należy na nie napierać i w ten sposób – poprzez nacisk – powoli skruszyć lód, który pojawił się w szczelinach drzwi.

Czego nie należy robić, gdy zamek samochodowy zamarznie?

Wbrew naszym wyobrażeniom ciepła woda raczej nie odmrozi zamarzniętych drzwi czy zamka, a nawet jeśli tak się stanie, efekt utrzyma się jedynie przez chwilę. Konsekwencje takiego działania możemy zaś odczuwać jeszcze bardzo długo. Woda, gdy zamarznie wewnątrz zamka, może bowiem spowodować jego uszkodzenie.

Zobacz także: Jak jeździć bezpiecznie podczas złej pogody?

Nie należy także rozpuszczać lodu solą. O ile to rozwiązanie sprawdzi się, gdy posypiemy solą chodniki, to sól sypana na auto może uszkodzić karoserię auta oraz sam zamek.

Kolejnym sposobem, który niegdyś był stosowany przez kierowców, było ogrzewanie kluczyka do auta, który swoją temperaturą miał rozmrozić zamek. Niestety obecnie także nie jest to metoda godna polecenia. W wielu modelach aut w kluczyku znajdują się specjalne chipy, które po włożeniu do stacyjki wysyłają impuls umożliwiający odpalenie auta. Jeśli zaś chip po podgrzewaniu zepsuje się, ruszenie samochodem nie będzie możliwe.

Jak zapobiec zamarzaniu zamka samochodowego?

Warto pamiętać, że zamiast rozwiązywać zaistniały już problem, lepiej zadbać o to, by do niego nie dopuścić. Dlatego troska o zamek oraz uszczelki powinna należeć do codziennych obowiązków kierowców podczas jesienno-zimowych miesięcy. Jak nie dopuścić do zamarznięcia zamka samochodowego? Można w tym celu skorzystać m.in. ze sprayu przeciwwilgociowego, wazeliny technicznej czy też oleju silikonowego. Tak zakonserwowany zamek oraz zabezpieczone uszczelki nie powinny sprawiać zimą problemów.

Zobacz także: Gadżety do samochodu – jakie akcesoria są niezbędne zimą?

Nowa gama boosterów i prostowników