Przegląd samochodu zawsze budzi w kierowcach duże emocje. Przed obowiązkowym badaniem technicznym pojazdu trzeba być gotowym na ewentualne wydatki. Warto jednak również dowiedzieć się więcej o przeglądzie technicznym samochodu, aby właściwie przygotować się na wizytę w stacji kontroli pojazdu. Zwłaszcza że nowy rok przyniesie nam wiele zmian w obowiązujących procedurach.

Od nowego roku przeglądem będą stresować się nie tylko kierowcy zgłaszający się na badanie, ale również diagności. Nowe przepisy zakładają bowiem zmiany w systemie edukacji i egzaminowania diagnostów. Dodatkowo przewidują także niezapowiedziane kontrole na stacjach. Błędy diagnostyczne będą zaś słono kosztować.

Zobacz także: Kiedy warto wykonać przegląd samochodu?

Wszystkie te obostrzenia sprawiają, że kierowcom trudniej będzie uniknąć potencjalnych kar. Kontrola będzie przez to bardziej drobiazgowa – nawet takie elementy, jak zużyte wycieraczki czy zaparowany reflektor mogą zakwalifikować pojazd jako niedopuszczony do ruchu. Dlatego zamiast liczyć na dogadanie się z diagnostą, lepiej przestrzegać przepisów i naprawiać wszelkie usterki na bieżąco.

Spóźnienie na badanie techniczne pojazdu? Będą wyższe kary

Nowa ustawa przewiduje wyższą karę za przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego po terminie. Przy ponad 45 dniach spóźnienia wyniesie ona 50% opłaty za przegląd samochodu. Wzrosnąć mogą także niezmieniane od 14 lat stawki za badanie techniczne pojazdów. Obecnie trzeba zapłacić za kontrolę:

  • motocykla – 62 zł,
  • samochodu osobowego – 98 zł,
  • samochodu z instalacją LPG – 162 zł.

Przegląd auta przed czasem? To możliwe

Nowe przepisy przewidują ułatwienia dla osób, które zdecydują się przeprowadzić badanie diagnostyczne pojazdu wcześniej. Można to zrobić nawet 30 dni przed datą zakończenia terminu ważności badania. Co istotne, taki przegląd pojazdu będzie opisany z datą ważności wyznaczoną na podstawie poprzedniego badania. Oznacza to, że jeśli poprzedni przegląd był realizowany 1 czerwca 2018 roku, a zdecydujemy się na ponowne badanie techniczne np. 5 maja 2019, wówczas data ważności badania zostanie określona na 1 czerwca 2020 roku.

Na przegląd auta z dokumentami czy bez?

Ustawodawcy już w 2018 roku zdecydowali się wprowadzić szereg ułatwień dla kierowców, w tym m.in. brak obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego i OC w papierowej formie podczas jazdy samochodem. Jednak przepisy te nie dotyczą badań diagnostycznych. W czasie obowiązkowego przeglądu auta trzeba mieć przy sobie wszystkie dokumenty.

Zobacz także: Przegląd zamiast wymiany oleju?

Brak miejsca na pieczątki potwierdzające przejście badania technicznego? To nie problem

Do tej pory wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki potwierdzające pozytywne przejście badania technicznego kosztowała ponad 70 zł. Już po 6 latach corocznych przeglądów w dokumencie brakuje wolnego pola, a za brak aktualnej pieczątki grozi mandat w wysokości 50 zł. W tym zakresie również planowane są zmiany ułatwiające życie kierowcom. W przypadku braku miejsca na kolejne pieczątki wystarczy zaświadczenie wydane przez stację diagnostyczną. Wymiana dowodu nie będzie więc już konieczna.

Przegląd techniczny samochodu – podstawowe informacje

Warto pamiętać, że badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe dla każdego rodzaju pojazdu. Kiedy należy przeprowadzić badania? W przypadku nowych samochodów należy zrobić je do 3 lat po pierwszej rejestracji, kolejne badanie 2 lata później, następne zaś co roku. Od nowego roku bardziej niż kiedykolwiek warto pilnować tych terminów.

Nowa gama boosterów i prostowników