Choroby, które mogą przyczynić się do wypadku na drodze

NORAUTO_BLOG_Zachowania_i_dolegliwosci_shutterstock_237097132

O tym, że nie można prowadzić pod wpływem alkoholu lub narkotyków, wiedzą wszyscy kierowcy. Jak się jednak okazuje, poziom bezpieczeństwa na drodze obniża także część leków przeciwbólowych, bezdech senny, cukrzyca, a nawet przeziębienie. Za jazdę pod wpływem niektórych pozornie mało znaczących środków grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Które składniki mogą doprowadzić do wypadku? W jakich sytuacjach lekarz może stwierdzić niezdolność do kierowania pojazdem?

Tylko w grudniu 2017 r. policjanci zatrzymali niemal 4 tys. osób, które poruszały się pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości lub były odurzone innymi środkami. W tych statystykach uwzględnieni są jednak nie tylko kierowcy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, ale również osoby, które nie zareagowały na czas, będąc pod wpływem leków. Niska koncentracja na drodze, senność, wydłużony czas reakcji – to częste przyczyny wypadków, które mogą być powodowane skutkami ubocznymi działania leków. Na co trzeba uważać?

Badanie lekarskie na prawo jazdy – przeciwskazania do prowadzenia samochodu

Wielu obecnych i przyszłych kierowców traktuje kontrolne badania lekarskie jako przykry obowiązek. Część z nich nie przedstawia na nich nawet pełnej dokumentacji medycznej. O ile zatajenie poważnej wady wzroku lub słuchu jest raczej niemożliwe, o tyle niepodanie informacji o cukrzycy lub epilepsji nie należy do najtrudniejszych zadań. I choć osoby chore na cukrzycę mogą prowadzić samochód, niektórzy kierowcy decydują się przedstawiać lekarzowi fałszywe dane w obawie o utratę uprawnień. Jak się okazuje, bezwzględnymi przeciwskazaniami do prowadzenia samochodu przez osobę chorą na cukrzycę są:

 • w przypadku amatorskiej jazdy – nawracająca, ciężka hiperglikemia, czyli 2 epizody w ciągu 12 miesięcy;
 • w przypadku zawodowej jazdy – jakikolwiek przypadek ciężkiej hiperglikemii lub inne powikłania cukrzycy, w tym uszkodzenie wzroku, zaawansowana neuropatia oraz wyjątkowo niskie ciśnienie tętnicze.

Jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą osób z wykrytą padaczką. Od 2011 roku kierowcy z epilepsją mogą prowadzić auto, ale pod warunkiem że w ciągu 2 ostatnich lat nie mieli żadnego ataku.

Jeśli kierowca ukryje przed lekarzem informację, że ma cukrzycę lub epilepsję, i spowoduje wypadek, będzie liczyć się z ponownym skierowaniem na badanie lekarskie. Tym razem jednak zostanie ono przeprowadzone bardzo skrupulatnie. Warto też pamiętać, że do starostwa może w każdej chwili dotrzeć prośba o ponowne skierowanie na badania.

Inne choroby, przez które możesz nie otrzymać prawa jazdy

Poza cukrzycą i epilepsją lekarz może odmówić wystawienia oświadczenia stwierdzającego brak przeciwskazań do prowadzenia w kilku innych przypadkach. Dotyczy to:

 • chorób narządów wzroku – na decyzję duży wpływ ma opinia okulisty;
 • chorób narządów słuchu – np. osoby z niedosłuchem nie mogą prowadzić samochodów ciężarowych;
 • zaburzeń psychicznych – tutaj szczególną uwagę zwraca się na przyjmowane leki.

Przeciwskazaniem są także choroby układu krążenia i układu nerwowego. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest analizowany indywidualnie i zależy od stopnia zaawansowania choroby i ilości przyjmowanych leków. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia każdy kierowca może się też odwołać od decyzji lekarza.

Czy bezdech senny stanowi przeciwskazanie do prowadzenia auta?

Bezdech senny to schorzenie, na które cierpi nawet 1,5 mln Polaków. Jak się okazuje ta przypadłość zwiększa ryzyko wypadku nawet siedmiokrotnie. Osoby chrapiące w nocy łatwo zapadają w sen nie tylko w łóżku – tacy kierowcy mają też problem z zasypianiem za kierownicą samochodu.

Bezdech senny nie wyklucza oczywiście możliwości posiadania prawa jazdy. Przyszły lub obecny kierowca powinien przyznać się do choroby w trakcie wizyty kontrolnej i rozpocząć leczenie. W tej sytuacji osoba badająca prawdopodobnie wyrazi zgodę na prowadzenie pojazdu.

Zobacz poradnik: 10 rzeczy, za które dostaniesz mandat >>

Jakich lekarstw nie powinien przyjmować kierowca?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że prowadzenie samochodu pod wpływem środków odurzających jest zakazane. Ale czy wiesz, że wśród nich znajdują się nie tylko znane używki, ale też niektóre leki przeciwbólowe? Jako kierowca bezwzględnie nie możesz zażywać środków, które zawierają:

 • barbiturany – wchodzące w skład części leków nasennych, znieczulających i przeciwpadaczkowych;
 • benzodiazepiny – będące częścią leków uspokajających, nasennych i przeciwdrgawkowych.

Jeśli w trakcie jazdy samochodem u kierowcy zostanie wykryty jeden z tych składników, może on zostać skazany nawet na 2 lata pozbawienia wolności.

Uważaj też na leki zawierające morfinę lub kodeinę wykorzystywane w lekach przeciwbólowych i przeciwgrypowych. W przeciwieństwie do paracetamolu (który jest dozwolony dla kierowców) składniki te:

 • zaburzają pracę mózgu,
 • opóźniają refleks,
 • wydłużają czas reakcji,
 • powodują trudności w prawidłowej ocenie sytuacji na drodze.

Podobne działanie mają leki psychotropowe – antydepresanty i środki przeciwlękowe. Zwracaj więc uwagę na to, co zawierają ulotki przyjmowanych przez Ciebie leków. Jeśli w środku zobaczysz trójkąt z wykrzyknikiem, nie powinieneś po tym środku prowadzić pojazdu.

W sytuacjach, w których regularnie przyjmujesz lek i planujesz długą podróż, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Ustali on, na ile godzin przed wyjazdem powinieneś przerwać przyjmowanie środka, lub wskaże zastępcze lekarstwo.

Zobacz poradnik: Jak wyposażyć apteczkę w samochodzie? >>

Znieczulenie i narkoza a prowadzenie samochodu

Jeśli masz zaplanowaną wizytę u dentysty, w trakcie której zostanie Ci podane znieczulenie, lepiej poproś, aby inny kierowca odwiózł Cię do domu. Inaczej będziesz musiał czekać 2 godziny. Środki zawarte w znieczuleniu, nawet punktowym, mogą osłabiać Twoją koncentrację. Ponadto wraz z ich stopniowym ustępowaniem zaczniesz też zwracać większą uwagę na ból i nie będziesz mógł skupić się na drodze.

Zrezygnuj też z prowadzenia auta, jeśli wcześniej zostałeś poddany narkozie. W tym wypadku za kółko samochodu nie możesz wsiąść aż przez 24 godziny.

Bezpieczeństwo na drodze – badania lekarstwie i świadome przyjmowanie leków

Choć lista przeciwwskazań do prowadzenia pojazdem jest dosyć długa, pamiętaj, że wynika ona z konieczności zapewnienia zarówno Tobie, jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego jak największego bezpieczeństwa. Dlatego jako kierowca zwracaj uwagę nie tylko na stan swojego auta i ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu prowadzenia samochodu, ale też na to, jakie lekarstwa przyjmujesz. Niektóre z nich mogą osłabić Twoją koncentrację i doprowadzić do wypadku. Nie bagatelizuj też badań kontrolnych. W ich trakcie możesz uzyskać praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie jeździć samochodem, jeśli chorujesz na cukrzycę lub inną przypadłość.

Zobacz poradnik: Nowe przepisy – co czeka kierowców w 2018 roku? >>

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum