Ceny paliwa w Europie

Ceny paliwa w Europie

 

Najchętniej wybieranym podczas wakacyjnych wojaży środkiem transportu jest samochód. Ze statystyk wynika, że na takie rozwiązanie decyduje się 49 % z nas. Wybierając się w podróż za granicę warto sprawdzić, jak kształtują się ceny paliw w Europie zarówno w kraju docelowym, jak i w tych, przez które będziemy przejeżdżać.

Jak kształtują się ceny Paliwa w Europie, a jak w Polsce?

Chociaż z naszych polskich cen paliw zadowoleni nie jesteśmy, okazuje się, że są one jednymi z najniższych w Europie. Ceny zbliżone do naszych znajdziemy jedynie w Czechach i Austrii. U naszych sąsiadów litr benzyny 95-oktanowej kosztuje w przeliczeniu na złotówki średnio 4,85 zł, a oleju napędowego – 5,01 zł, natomiast w Austrii – kolejno 4,88 zł i 5,06 z/

Trochę więcej przyjdzie nam zapłacić za benzynę w Chorwacji i Hiszpanii, gdzie ceny benzyny bezołowiowej 95 wyglądają podobnie: około 5,15 zł. Natomiast ceny ON wynoszą w tych krajach kolejno 5,25 zł i 5,12 zł.

Nasi kolejni sąsiedzi – Słowacja i Niemcy – mają już wyraźnie droższą benzynę, za to olej napędowy w utrzymuje się w znośnej dla nas cenie. Koszt jednego litra benzyny na Słowacji wynosi obecnie około 5,80 zł, a oleju napędowego – 5,66zł, natomiast w Niemczech kolejno 5,91 zł i 5,88 zł. We Francji zapłacimy za benzynę mniej niż w Niemczech, ale i tak sporo – 5,70 zł. Natomiast za litr ON tylko 5,62 zł. Ekstremalnie wysokimi cenami paliw przywitają nas natomiast Włochy, gdzie litr benzyny kosztuje aż 6,57 zł, a oleju napędowego 6,82 zł.

Ceny paliwa w zależności od rodzaju silnika

Z powyższego zestawienia wynika, że ceny paliw w Europie najmniej zasmucą kierowców aut z silnikami Diesla. Ceny oleju napędowego w wielu europejskich krajach są zbliżone do naszych, czasem niewiele wyższe lub nawet niższe. Niewesoło mają natomiast kierowcy samochodów benzynowych, gdyż ceny paliwa do nich są w większości krajów wyższe niż w Polsce.

Warto więc przed wyjazdem zapoznać się z cenami paliw w Europie i zatankować najpierw w Polsce, a potem w miarę możliwości po drodze, przejeżdżające przez kraje, które oferują niższe ceny, czyli np. w drodze do Włoch podjechać na stacje benzynowe w Czechach lub Austrii.

 

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum