Żeby lepiej poznać swój samochód i wiedzieć, jak się z nim obchodzić, należy zapoznać się dokładnie z jego budową oraz sposobem funkcjonowania. Pomoże nam to w uniknięciu ewentualnej usterki dzięki prawidłowej eksploatacji samochodu i jego układów. Ułatwi to również rozpoznanie sytuacji, która może być zagrożeniem dla naszego życia.

Z tekstu dowiesz się:

 • z jakich elementów składa się układ hamulcowy,
 • w jaki sposób działają hamulce,
 • co zrobić, aby jak najlepiej dbać o ten układ.

Hamulce to element wyposażenia każdego samochodu, bez którego żadne auto nie byłoby w stanie bezpiecznie się poruszać. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o hamulce i utrzymywać je w możliwie najlepszej kondycji. Lecz aby rozpoznać, że niewłaściwie funkcjonują, warto znać budowę układu hamulcowego.

Układ hamulcowy – budowa

Samochód z zasady posiada dwa układy hamulcowe:

 • zasadniczy, który działa dzięki użyciu pedału hamulca,
 • awaryjny, czyli hamulec ręczny. Używany również jako hamulec postojowy.

Układy hamulcowe dzielimy na trzy rodzaje:

 • hydrauliczny,
 • pneumatyczny,
 • mechaniczny.

Dodatkowo możemy podzielić hamulce ze względu na budowę:

 • tarczowe,
 • szczękowo-bębnowe,
 • taśmowe.

W skład budowy układu hamulcowego wchodzi: pedał hamulca, pompa hamulcowa, a obok niej zbiornik z płynem hamulcowym, przewód ciśnieniowy, przewód elastyczny, zaciski hamulcowe, tarcze oraz klocki hamulcowe, a także korektor rozkładu siły napędu.

Jak działa układ hamulcowy?

Wszystko wydaje się dość skomplikowane. W końcu dzięki precyzyjnej budowie układu hamulcowego i jego pracy kierowca jest w stanie spowolnić pojazd lub całkowicie go zatrzymać. Jednak żeby lepiej zrozumieć istotę układu hamulcowego, dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób każda z tych części składowych współpracuje ze sobą i w efekcie jak wykonuje swoje zdanie.

Układ hamulcowy działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Podczas prowadzenia samochodu kierowca, chcąc zwolnić lub się zatrzymać, naciska pedał hamulca w aucie, po czym drugi element, czyli pompa hamulcowa, pod ogromnym naciskiem tłoczy płyn. Oddziałuje on na tłoczki umieszczone przy cylindrach hamulcowych kół. Te zaś dociskają  klocki do tarcz. Wtedy pojazd zaczyna hamować i finalnie zatrzymuje się. Po puszczeniu pedału przez kierowcę wszystkie elementy wracają na swoje miejsce.

Twoje hamulce piszczą? Sprawdź jakie mogą być przyczyny pisku przy hamowaniu.

Jak zadbać o hamulce w aucie?

Kiedy już znasz budowę układu hamulcowego i jego sposób działania, możesz mieć świadomość, ile jego części może ulec awarii. Dlatego obowiązkowo powinieneś dbać o stan układu zapewniającego Tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo. Warto regularnie oddawać pojazd do kontroli: badać stan klocków i tarcz hamulcowych, które zużywają się, regularnie wymieniać płyn hamulcowy, a także pozostałe zużyte elementy układu.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o hamulce.