Urządzenie rozruchowe (znane także jako booster samochodowy) to dla wielu kierowców ratunek w sytuacji, gdy po pierwszej bardzo zimnej nocy akumulator w ich pojeździe odmawia posłuszeństwa. Jak działa urządzenie rozruchowe i jak z niego skorzystać? Czym różnią się boostery samochodowe dostępne na rynku? Kiedy warto się w nie zaopatrzyć? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Nie ma jednej ostatecznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego akumulator samochodowy się rozładowuje. Jeśli rozładowanie występuje raz w roku w okresie zimowym, nie ma się czym przejmować. W wypadku gdy sytuacja się powtarza, może to być efekt problemów z układem ładowania, instalacją elektryczną czy urządzeniami, które pobierają prąd z baterii mimo zgaszenia silnika.

Co robić, gdy akumulator nie działa, a Ty nie masz dostępu ani do prostownika, ani do innego akumulatora, który mógłbyś połączyć ze swoim za pomocą kabli rozruchowych? W takich sytuacjach przydaje się booster samochodowy – przenośne urządzenie (2–8 kg) z wbudowaną baterią litowo-jonową lub litowo-polimerową oraz poręcznymi kablami. Warto wiedzieć, że boostera (a ściśle: ogniw, z których składa się jego bateria) nie dotyczy tzw. efekt pamięci, czyli zmniejszanie się efektywności ogniw podczas ładowania nie do końca rozładowanej baterii. Gwarantuje to dużą trwałość urządzenia rozruchowego.

Dzięki boosterowi możesz uruchomić pojazd z rozładowanym akumulatorem, gdziekolwiek się znajdujesz. Nie potrzebuje on żadnego specjalnego oprzyrządowania, aby działał sprawnie. Z Norauto dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji, dzięki którym wybierzesz booster odpowiedni do Twoich potrzeb.

Urządzenie rozruchowe – jak dobrać do akumulatora?

Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze boostera samochodowego, jest natężenie prądu płynącego z baterii. Co to oznacza? Trzeba sprawdzić wartość szczytowego prądu rozruchu i dopasować ją do pojemności Twojego silnika. Zależność między mocą urządzenia rozruchowego a pojemnością silnika wygląda następująco:

  • booster o szczytowym prądzie rozruchowym 900 A pozwala na rozruch silnika o pojemności 1,6 l;
  • booster o szczytowym prądzie rozruchowym 1700 A uruchomi silnik o pojemności 3 l.

Im wyższa wartość szczytowa, tym droższy jest booster. Warto pamiętać, że szczytowy prąd rozruchu to także maksymalne możliwe natężenie, z jakim urządzenie będzie oddziaływało na akumulator przy rozruchu. A zatem aby booster samochodowy był skuteczny, jego wartość szczytowa powinna być nieco zawyżona.

Drugim ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem boostera samochodowego, jest jego pojemność liczona w amperogodzinach (Ah). Jak łatwo się domyślić, decyduje ona o tym, jak długo urządzenie może pracować. Na rynku dostępne są urządzenia rozruchowe o pojemności od 9 Ah do 19 Ah – dla średnio intensywnego użytku z pewnością wystarczy booster o pojemności 17 Ah.

Współczesne urządzenia rozruchowe wyposażone są często w dodatkowe funkcje, które mają ułatwić ich obsługę:

  • latarka – dzięki niej możesz korzystać z boostera samochodowego także w nocy;
  • wyświetlacz – można na nim obserwować, jakie jest natężenie i napięcie prądu w urządzeniu, oraz kontrolować poziom naładowania baterii;
  • port USB – dzięki niemu booster może działać również jako powerbank;
  • kompresor – umożliwia dopompowanie opon w pojeździe.

Warto także upewnić się, że booster posiada alarm – w przypadku nieprawidłowego podłączenia do akumulatora urządzenie przerwie pracę i poinformuje Cię o błędzie, dzięki czemu uchronisz swój samochód przed awarią.

Nowoczesne urządzenie rozruchowe – Booster Norauto Premium MF450

Niestety jednym z minusów większości boosterów samochodowych jest to, że tracą one moc w ekstremalnych warunkach pogodowych. Oznacza to, że urządzenie rozruchowe nie uruchomi akumulatora, gdyż… rozładowało się tak samo jak on.

Rozwiązaniem tego problemu może być Booster Norauto Premium MF450 – lekki i kompaktowy booster o napięciu wyjściowym 450 A, przeznaczony do rozruchu silników benzynowych o maksymalnej pojemności 3 l (oraz diesli do pojemności 2 l).

To urządzenie rozruchowe, które zamiast klasycznych baterii wyposażone jest w superkondensatory – bardzo pojemne źródła energii charakteryzujące się krótkim czasem ładowania (nawet 2 min.) oraz szerokim zakresem temperatury pracy (od -40 do 60 st. Celsjusza). Dzięki temu Booster Norauto Premium MF450 jako jedno z niewielu urządzeń na rynku jest gotowe do użytku zaraz po zakupie lub po długim okresie nieużywania.

Kolejnym atutem tego produktu jest ochrona przed odwróceniem biegunowości i zwarciem, dzięki której nie możesz skorzystać z niego w nieprawidłowy sposób. Wszystkie te cechy czynią z boostera Norauto idealne urządzenie do ratowania Twojego akumulatora w awaryjnych sytuacjach.

Nowa gama boosterów i prostowników