Bezpieczna eksploatacja samochodu

Bezpieczna eksploatacja samochodu

Według badań GiPA, średni roczny przebieg samochodów w Polsce to ponad 14 tys. km, czyli mniej więcej tyle co odległość z Warszawy do Sydney. Przy takim przebiegu kierowcy powinni pamiętać o 10 działaniach kontrolnych, które pomogą utrzymać samochód w dobrym stanie.

Regularne sprawdzanie samochodu umożliwia reagowanie z wyprzedzeniem na potencjalne usterki i zagrożenia. Wizyty w serwisach samochodowych dzielą się na dwa główne rodzaje: prewencyjne oraz wymagające naprawy. Polscy kierowcy często zapominają o konieczności regularnego kontrolowania swoich samochodów i ograniczają tę czynność jedynie do corocznych obowiązkowych badań technicznych. Zaledwie około 30% wizyt ma cel prewencyjny: są to głównie przeglądy i wymiana oleju. Jednak zdecydowana większość, czyli około 70% spośród wizyt to naprawy, gdy jest już za późno na kontrolę. A przecież rozważna eksploatacja samochodu nie tylko poprawia nasze bezpieczeństwo, ale także zmniejsza koszty napraw.

Zasady bezpiecznej eksploatacji samochodu obrazowo przedstawia infografika.

Dobre nawyki

Co 10 – 20 tysięcy km należy regularnie kontrolować: świece i przewody elektryczne, klimatyzację, filtr paliwa, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, klocki i tarcze hamulcowe oraz opony. Poza obowiązkowymi kontrolami należy również regularnie wymieniać elementy podatne na zużycie takie jak filtr powietrza, filtr kabinowy, olej i filtr silnikowy. Przy takim przebiegu może nastąpić również zużycie opon wymagające ich wymiany.

Dbamy o silnik

Właściwa eksploatacja samochodu osobowego to także dbałość o jego silnik. Gdy jest on jeszcze zimny, a więc i olej nie ma jeszcze właściwej temperatury roboczej, nie należy go przeciążać. By szybciej rozgrzać silnik, należy ruszyć po jego uruchomieniu, ale też unikać wysokich obrotów przez pierwsze kilka minut jazdy. Gdy silnik jest już rozgrzany, również powinniśmy pamiętać, by obciążać go rozsądnie. Dlatego też nie wprowadzajmy go na wysokie obroty, kiedy nie ma takiej potrzeby, gdyż to nie tylko zwiększa spalanie, ale też przyspiesza jego zużycie. Optymalne obciążenie wynosi od 2000 do 3500 obr./min.

Pamiętamy o turbinie

Obecnie prawie wszystkie nowe auta wyposażone są w turbinę, o której pamiętać należy nie tylko podczas szybkiej jazdy, ale także przy wyłączaniu silnika. Odpowiednia eksploatacja samochodu z turbiną oznacza między innymi, że nie tuż po jeździe na wysokich obrotach nie wolno nam wyłączać silnika. Musimy odczekać około 2 minut, żeby auto popracowało na niskich obrotach, a dopiero potem przekręcić kluczyk.

Zapobiegamy korozji

Do bezpiecznej eksploatacji samochodu prowadzi także dbanie o jego czystość, a co za tym idzie, zapobieganie korozji. Jest to ważne szczególnie zimą, gdyż to właśnie wtedy auto najbardziej narażone jest na korozję nie tylko karoserii, ale także elementów układu jezdnego. Dlatego też nie zapominajmy o częstym myciu, również podwozia. Jeśli natomiast dostrzeżemy najmniejsze nawet ogniska korozji, zadrapania i otarcia lakieru, powinniśmy od razu je usuwać, gdyż czas działać będzie tylko na naszą niekorzyść.

Nie zapominamy o podwoziu

Jazda po naszych dziurawych drogach, przez wymagające remontu przejazdy kolejowe i tramwajowe oraz podjeżdżanie pod wysokie krawężniki jest szkodliwe dla układu zawieszenia, felg oraz opon. Poza uszkodzeniami poszczególnych elementów spowodować może także przestawienie geometrii zawieszenia. Zatem, aby eksploatacja samochodu była bezpieczna, powinniśmy zmniejszyć prędkość jazdy na wyboistych i dziurawych drogach i jeśli to możliwe, unikać wysokich krawężników. Jeśli zauważymy, że auto nie jedzie prosto, tylko jest ściągane na boki, musimy skontrolować geometrię podwozia, by nie zniszczyć opon i dalej jeździć bezpiecznie.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum