W trakcie eksploatacji, co oczywiste, auta wymagają napraw czy obowiązkowych przeglądów. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w wyjątkowych warunkach pogodowych, takich jak np. upały niektóre elementy samochodu mogą ulec awarii. Dowiedz się, co może Ci się przytrafić, i odpowiednio się przygotuj, aby nic nie mogło Cię zaskoczyć.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • jakie awarie akumulatora może wywołać wysoka temperatura,
  • jak radzić sobie w kryzysowej sytuacji latem,
  • w jaki sposób zadbać o klimatyzację w upalne dni.

Upały mogą dać się we znaki nie tylko ludziom, ale także naszym samochodom. Ich nieprawidłowe użytkowanie czy też brak dbałości o poszczególne części pojazdu może skutkować niemiłymi niespodziankami. Przekonaj się, czego nie należy robić, a także jak zabezpieczyć auto przed awariami latem.

Awarie akumulatora spowodowane upałem

20 stopni Celsjusza to optymalna temperatura dla pracującego akumulatora. W upalne dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, rozładowuje się on o wiele szybciej. Dlatego też przed dłuższym wyjazdem pamiętaj o sprawdzeniu poziomu naładowania akumulatora, tak aby w trasie nie spotkała Cię przykra niespodzianka. Jednak nie tylko przed drogą, ale i w jej trakcie, warto zadbać o akumulator. W tym celu unikaj długich postojów w gorącu. Pomimo że silnik jest wtedy wyłączony, akumulator nadal może się rozładować. A pamiętajmy, że zasila on wszystkie układy elektryczne np. radio czy system otwierania drzwi. W ten sposób łatwo może dojść do awarii.

Dowiedz się więcej z artykułu: Akumulator samochodowy w lecie – jak o niego dbać?

Awarie silnika latem

Jednak najczęstszym i największym problemem w lecie, który może przytrafić się kierowcy, jest przegrzanie się silnika. Po czym poznać, że silnik się przegrzewa? Przede wszystkim musisz regularnie kontrolować wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej. Jeśli zobaczysz niepokojący wzrost temperatury, natychmiast zjedź na pobocze i zatrzymaj się. Jeśli chcesz schłodzić silnik, warto po zatrzymaniu się nie wyłączać go od razu. Zamiast tego należy włączyć ogrzewanie i zaczekać, aż temperatura silnika zacznie spadać.

Bardzo groźną sytuacją jest również zagotowanie płynu chłodniczego w rozszczelnionym układzie. Wówczas spod maski zaczną wydobywać się kłęby pary. Aby do tego nie dopuścić, obowiązkowo regularnie kontroluj stan płynu i układu chłodniczego oraz dbaj o auto w upalne dni.

Dowiedz się więcej: Przegrzanie silnika – jak sobie z nim poradzić?

Jak dbać o klimatyzację? 

W lecie żaden kierowca nie wyobraża sobie podróży bez włączonej klimatyzacji. Jest to podstawowy element prawie każdego auta i wybawienie w upalnie dni. Kiedy planujesz dłuższy wyjazd, przed wyruszeniem w drogę warto przewietrzyć samochód, aby ułatwić klimatyzacji jej prawidłowe działanie. Obowiązkowo przed letnią podróżą pamiętaj o profesjonalnym oczyszczeniu klimatyzacji, dzięki któremu usuniesz grzyby i bakterie. Jeśli po zimie dokonałeś już przeglądu klimatyzacji, możesz zaopatrzyć się w środek dezynfekujący i samodzielnie odświeżyć układ klimatyzacji.

Dowiedz się więcej z artykułu: Jak czyścić klimatyzację w samochodzie

Samochód może dać nam wytchnienie w upalne dni. Chroni przed słońcem, a jednocześnie podnosi komfort podróży, dzięki chłodzącej mocy klimatyzacji. Jednak w te dni powinniśmy pomyśleć nie tylko o sobie, ale również zadbać o swój samochód. Dzięki temu będzie służył znacznie dłużej i nie przydarzą nam się żadne awarie.

Nowa gama boosterów i prostowników