Awaria samochodu może przytrafić się w każdym miejscu, co jest szczególnie uciążliwe, kiedy jesteśmy na nieznanym terenie. Warto poznać podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w takich sytuacjach. Przypominamy, jak powinien postępować kierowca, kiedy zepsuje mu się samochód.

Najczęstsze awarie pojazdów dotyczą:

 • problemów z silnikiem,
 • kłopotów z akumulatorem,
 • uszkodzenia kół.

Są to usterki, których często nie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, tym bardziej jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym jakiekolwiek prace przy samochodzie mogą stanowić zagrożenie. Bezpieczeństwo na drodze jest regulowane licznymi przepisami, dlatego należy postępować inaczej w przypadku, kiedy awaria samochodu ma miejsce na autostradzie, a inaczej, kiedy wydarzyła się ona na drodze lokalnej.

Zobacz także: 5 zasad bezpiecznej jazdy po zmroku

Awaria samochodu na drodze lokalnej lub autostradzie – jak sygnalizować

Bez względu na to, czy Twój samochód ulegnie awarii na terenie zabudowanym, poza granicami miasta, czy na autostradzie – warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić. W żadnym przypadku nie wolno blokować ruchu. Kierowca w takiej sytuacji naraża się na niebezpieczeństwo, a także na mandat karny z powodu nieprawidłowego zatrzymania lub postoju pojazdu.

1. Sygnalizacja awarii za pomocą świateł

Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach kierowca zobowiązany jest do sygnalizowania awarii za pomocą świateł awaryjnych.

 • Na autostradzie lub drodze ekspresowej – awarię należy sygnalizować w każdym przypadku.
 • Na drogach w obszarze zabudowanym – awarię należy sygnalizować wyłącznie wtedy, kiedy pojazd znajduje się na jezdni w miejscu, w którym zatrzymywanie się jest zabronione.
 • Na drogach poza obszarem zabudowanym – sygnalizujemy w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, oraz na poboczu, jeżeli pojazd nie jest dostatecznie widoczny.

Sygnalizowanie awarii samochodu nie jest konieczne w przypadku zatrzymania pojazdu na specjalnie wyznaczonym miejscu lub parkingu.

Używaj świateł awaryjnych, a w przypadku ich awarii – świateł pozycyjnych, i nie wyłączaj ich, dopóki Twój pojazd nie opuści miejsca, w którym się zatrzymał.

2. Sygnalizacja awarii za pomocą trójkąta ostrzegawczego

Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić w takim miejscu, aby najeżdżający kierowcy mieli czas na odpowiednią reakcję. Jeśli awaria miała miejsce tuż za zakrętem lub za górką, trójkąt ustaw tuż przed łukiem lub tuż przed szczytem wzniesienia. Pamiętaj przy tym o założeniu kamizelki odblaskowej dla własnego bezpieczeństwa.

Trójkąt ostrzegawczy należy ustawić: 

 • na drodze poza obszarem zabudowanym: od 30 do 50 metrów za pojazdem;
 • na drodze w obszarze zabudowanym: bezpośrednio za pojazdem lub na nim;
 • na autostradzie i drodze ekspresowej: 100 metrów za pojazdem.

Ponadto trójkąt ostrzegawczy powinien posiadać homologację, gdyż gwarantuje ona odpowiednio dużą powierzchnię odblaskową, dzięki czemu pojazd jest lepiej widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego.  

Zobacz także: Jakie narzędzia wozić w samochodzie

Awaria samochodu na drodze – skorzystaj z pomocy, która Ci przysługuje

Awaria samochodu podczas podróży to zawsze poważny kłopot, stres, a także koszty. Zanim zadzwonisz po przypadkowo wybraną pomoc drogową, sprawdź, czy przysługuje Ci pomoc ze strony firmy, w której wykupiłeś ubezpieczenie samochodu. Do ubezpieczenia OC często dołączony jest tzw. pakiet assistance.

Podstawowe usługi w ramach pomocy serwisowej zapewniane ze strony ubezpieczalni to najczęściej:

 • naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • holowanie pojazdu,
 • transport kierowcy,
 • zapewnienie parkingu,
 • wynajem pojazdu zastępczego.

Wszystko jednak zależy od rodzaju umowy zawartej z ubezpieczycielem. Informacje na temat usług powinny znajdować się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Jeśli mimo posiadania odpowiedniego ubezpieczenia sam musisz zadbać o odholowanie pojazdu do warsztatu, warto przed przyjazdem pomocy drogowej ustalić kwotę usługi, która ma zostać wykonana. Innym rozwiązaniem jest kontakt z wybranym serwisem samochodowym. Warsztaty często współpracują z firmami oferującymi pomoc drogową, dzięki czemu wsparcie możesz uzyskać znacznie szybciej. Masz również bezpośredni wpływ na to, gdzie zostanie przewieziony Twój samochód.

Zobacz także: Nowe przepisy – co czeka kierowców w 2018 roku

W przypadku awarii samochodu dobrze jest pamiętać o postępowaniu zgodnie z przepisami i zachowaniu maksimum ostrożności. W razie potrzeby wezwij pomoc drogową, która pomoże Ci w bezpieczny sposób przetransportować Twój pojazd do warsztatu, gdzie specjaliści dokonają niezbędnych napraw. Korzystaj ze sprawdzonych serwisów samochodowych, takich jak Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników