Samochód daje nam swobodę podróżowania, przemieszczania się w dowolne miejsce, kiedy tylko chcemy. Aby nasze podróże – czy to w pojedynkę, czy z rodziną – upływały bez stresu, przed wyjazdem warto sprawdzić kilka elementów auta.

Jazda na dystansie kilku tysięcy kilometrów może być dużym wyzwaniem nie tylko dla nas, lecz także dla samochodu – właśnie dlatego tak istotny jest sumienny przeglądu samochodu i przygotowanie go na trudy podróży. Dzięki temu również my będziemy wsiadać za kółko ze spokojniejszą głową i cieszyć się jazdą. Co warto sprawdzić?

  1. Ciśnienie powietrza w oponach

To jeden z podstawowych aspektów eksploatacyjnych samochodu, na który warto zwrócić uwagę. Eksperci zalecają kontrolę ciśnienia powietrza w oponach przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą. Nie bez przyczyny. Kilka tysięcy kilometrów pokonanych na oponach z nieodpowiednim ciśnieniem powietrza będzie miało zasadnicze przełożenie na koszty naszej wyprawy. Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że opony generują większe opory toczenia, przez co samochód zużywa więcej paliwa. Przy zaniżonym ciśnieniu całość ciężaru opierał się na ścianach bocznych, a to przyspiesza zużycie na barkach, zmniejsza się też precyzja prowadzenia auta. Zaniżone Gorsza przyczepność przełoży się między innymi na mniejsze prędkości przy pokonywaniu zakrętów. Im niższe ciśnienie, tym bardziej samochód będzie „pływał”. Zbyt wysokie skutkuje tym, że powierzchnia styku opony z asfaltem jest mniejsza, a opony szybciej się zużywają w centralnej części bieżnika. Przy zaniżonym lub zawyżonym ciśnieniu znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia aquaplaningu.  Nawet jeżeli ciśnienie kontrolowaliśmy chwilę przed wyjazdem, to może się okazać, że przed podróżą wymaga ono korekty ze względu na większe obciążenie pojazdu. Warto zawsze mieć w samochodzie podręczny manometr, który pozwoli się upewnić, czy nasze opony są gotowe do podróży.

  1. Oświetlenie

Jazda po zmroku przez kilka godzin może być wymagająca dla kierowcy. Przed wyjazdem zadbajmy więc, aby przebiegała bez przykrych niespodzianek, a sprawcą tych mogą być przepalone żarówki. Jeżeli w naszym aucie niedawno uległo przepaleniu któreś ze świateł, spodziewajmy się, że drugie również niebawem odmówi posłuszeństwa. Powinniśmy zapatrzyć się więc w komplet zapasowych żarówek do samochodu, a przed wyjazdem skontrolować ich stan. Dodatkowo warto sprawdzić, czy światła są prawidłowo ustawione, a więc czy doświetlają odpowiednio duży fragment drogi przed samochodem i nie oślepiają innych kierowców.

  1. Wycieraczki

Wycieraczki w samochodzie pozostają niezauważone dopóty, dopóki się nie okaże, że zamiast usuwać wodę z szyby, jedynie ją rozmazują, a dodatkowo w trakcie pracy wydają irytujące odgłosy. Tak, kilka godzin jazdy w deszczu ze zużytymi wycieraczkami może być wyjątkowo uciążliwe oraz niebezpieczne. Po zmroku woda rozmazana na szybie w znacznym stopniu utrudnia widoczność. Tymczasem komplet gumowych piór wycieraczek nie będzie wielkim wydatkiem, a zapewni nam komfort i bezpieczeństwo jazdy w deszczu. Przed wyjazdem sprawdźmy więc, jak dobrać wycieraczki do samochodu oraz czy są one efektywne.

  1. Płyny

Według statystyk jednymi z najczęstszych winowajców problemów z samochodem w czasie podróży zagranicznych są płyny eksploatacyjne – olej silnikowy oraz płyn chłodniczy. Istotna będzie również kontrola płynu hamulcowego, jeśli nie pamiętamy, kiedy był wymieniany. Warto sprawdzić w warsztacie samochodowym jego jakość odpowiednim miernikiem. Ich niedostatek czy wyciek potrafią skutecznie unieruchomić pojazd. Przed planowanym pokonaniem kilku tysięcy kilometrów upewnijmy się, czy poziom wspomnianych płynów nie zbliża się do minimalnego. W bagażniku zawsze warto mieć zapas oleju i płynu chłodniczego. Co prawda na stacjach benzynowych przy autostradzie również są dostępne, ale w wyższych cenach. Podobnie w przypadku płynu do spryskiwaczy.

  1. Filtry

W samochodzie mamy kilka filtrów, w tym jeden, który w trakcie dłuższej podróży będzie szczególnie istotny, teoretycznie jest to prosta czynność, jednak w przypadku wielu samochodów wymaga wizyty w serwisie. To filtr kabinowy. Stanowi on barierę dla zanieczyszczeń dostających się do kabiny auta przez dysze nawiewów. Aby mieć pewność, że podczas wielogodzinnej jazdy oddychamy czystym i zdrowym powietrzem, przez wyjazdem warto sprawdzić, w jakiej kondycji jest filtr kabinowy, i ewentualnie wymienić go na nowy.

Wykonaj przegląd w Norauto.

Nowa gama boosterów i prostowników