Zima to wyjątkowo trudny okres, zarówno dla kierowcy, jak i samochodu. Niskie temperatury, nieustanna wilgoć oraz sól i chemia, którymi posypywane są drogi, wystawiają wszystkie elementy pojazdu na ciężką próbę. Z tego powodu wraz z końcem zimy warto dokładnie skontrolować stan auta i odpowiednio o nie zadbać.

Zimą w naszej strefie klimatycznej panują bardzo niekorzystne warunki do poruszania się samochodem. Nawet jeżeli zima jest łagodna, bez obfitych opadów śniegu i wyjątkowo niskich temperatur, to i tak mocno daje się we znaki naszemu samochodowi.

  • Wilgoć wdziera się do jego wnętrza, przyczyniając się do nieustannego parowania szyb i powstawania przykrego zapachu,
  • Sól z dróg wraz z błotem osadza się w nawet najtrudniej dostępnych miejscach karoserii i podwozia, przyspieszając procesy korozyjne,
  • Niskie temperatury osłabiają akumulator i wystawiają na próbę płyny eksploatacyjne.
  • Często do tych czynników należy dodać zniszczoną nawierzchnię dróg, która przyspiesza zużycie elementów zawieszenia.

Z tego powodu wraz z nadejściem cieplejszych dni należy uważnie przyjrzeć się kondycji wszystkich elementów samochodu i odpowiednio o nie zadbać.

Dokładne mycie samochodu to podstawa

Punktem wyjścia powinno być dokładne mycie auta z uwzględnieniem podwozia. Ta czynność ma na celu pozbycie się soli z zakamarków samochodu. Myjnia automatyczna (nawet z programem mycia podwozia) nie zda tutaj egzaminu. Jeżeli w trakcie zimy myliśmy auto sporadycznie, to na wiosnę warto się zdecydować na dokładne mycie ręczne, a czyszczenie podwozia zlecić w odpowiednim punkcie.

Po zimie wykonaj przegląd auta

Kiedy samochód jest czysty, łatwiej ocenić szkody, jakie wyrządziła zima. Niektóre z nich, jak zużyte elementy zawieszenia, zły stan oleju czy akumulatora, najlepiej zdiagnozować w serwisie. Z tego względu wraz z nadejściem wiosny zaleca się dokonanie przeglądu samochodu.

W serwisach Norauto oferujemy przeglądy samochodowe w trzech wariantach, różniących się zakresem czynności. Dobranie odpowiedniego wariantu jest uzależnione od przebiegu, stanu, wieku pojazdu, a także od indywidualnych preferencji klienta. Wykonanie takiego przeglądu daje pewność, że nasz samochód jest w pełni gotowy do jazdy w trakcie kolejnych, cieplejszych miesięcy. Podczas przeglądu sprawdzony zostanie m.in. o stan klimatyzacji, hamulców, amortyzatorów, kondycję oleju oraz filtrów, a więc wszystkie newralgiczne elementy auta, które zimą były wystawione na najcięższą próbę.

Problem opon z głowy

Nie możemy zaniedbać wymiany ogumienia – pamiętajmy, że opony z zimowych na letnie wymieniamy, kiedy średnia dobowa temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Norauto oferuje także usługę przechowywania opon, która po pierwsze rozwiąże problem z transportem i składowaniem czterech opon w domu, po drugie zagwarantuje, że nasze opony zimowe będą profesjonalnie przechowywane w odpowiednich warunkach.

Pamiętaj o drobiazgach

Po zimie powinniśmy się zainteresować stanem wycieraczek samochodu. Przez kilka miesięcy z pewnością miały do wykonania ciężką pracę i ich gumowe pióra mogły ulec zużyciu. Zniszczone pióra nie tylko utrudniają jazdę w deszczu, lecz także mogą niszczyć powierzchnię szyby, przyczyniając się do powstawania mikrozarysowań. Tymczasem wymiana piór to niewielki wydatek i prosta czynność, która rozwiąże te problemy. W razie wątpliwości warto skorzystać z narzędzia doboru wycieraczek na naszej stronie. Nie zapomnijmy również o tak błahym elemencie jak dywaniki – jeżeli przez zimę korzystaliśmy z dywaników welurowych, to z pewnością nadają się one tylko do wymiany.

Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak zadbać o samochód po zimie.

Nowa gama boosterów i prostowników