Nowoczesne zawieszenie i układ kierowniczy samochodu składają się z wielu elementów, które powinny być okresowo sprawdzane. Jednym z najważniejszych są amortyzatory. W czasie eksploatacji ulegają one stopniowemu zużyciu. Jak rozpoznać, że pora je wymienić na nowe?

Amortyzatory w samochodzie wbrew nazwie nie są odpowiedzialne za amortyzowanie drgań, ale za ich wytłumienie, tak aby zapewnić kołom optymalny kontakt z nawierzchnią. Amortyzatory jako element zawieszenia auta ograniczają też przechyły nadwozia w czasie pokonywania zakrętów lub hamowania. Pełnią więc niezwykle istotną funkcję, a ich kondycja przekłada się nie tylko na właściwości jezdne samochodu, lecz także na bezpieczeństwo jazdy.

Budowa amortyzatora – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Amortyzator jest zbudowany z tłoka oraz cylindra. Siły działające na koła powodują ruch cylindra w tłoku, którego szybkość reguluje olej przetaczany z jednej komory amortyzatora do drugiej. Wraz z pokonanym dystansem poszczególne elementy amortyzatora ulegają zużyciu i stopniowo przestają spełniać swoją funkcję.

Po tym poznasz, że czas na wymianę amortyzatora

Kierowcy trudno wychwycić niekorzystne zmiany wynikające ze stopniowego pogarszania się jakości pracy amortyzatorów. Nie pojawiają się nietypowe dźwięki czy odczuwalne pogorszenie komfortu jazdy. Najczęstsze objawy pogarszającego się stanu amortyzatorów to:

 • aktywowanie się układu ABS nawet podczas lekkiego hamowania,
 • zaburzenie pracy asystentów stabilności jazdy i trakcji bazujących na czujnikach ABS,
 • niestabilne zachowanie pojazdu w czasie pokonywania zakrętów i jazdy po nierównościach,
 • obniżenie komfortu jazdy.

Należy pamiętać, że amortyzatory są również narażone na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku oznakami mogą być wycieki oleju lub ślady korozji na ruchomych elementach. Jeżeli zaobserwujemy takie uszkodzenia, powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu.

A co ze zużyciem innych elementów zawieszenia?

Warto pamiętać, że zawieszenie samochodu to nie tylko amortyzatory, lecz także wiele innych elementów:

 • resory,
 • tuleje,
 • sworznie,
 • silentblocki.

One również ulegają zużyciu bądź uszkodzeniom. Co więcej, na tempo ich wyeksploatowania duży wpływ ma właśnie kondycja amortyzatorów. Odrywanie się kół od nawierzchni spowodowane niewłaściwym działaniem amortyzatorów powoduje, że na te elementy działają znaczne siły.

Uszkodzenie któregoś z tych podzespołów zawieszenia – podobnie jak w przypadku amortyzatora – może utrudnić kierowanie samochodem i przyczyniać się do:

 • szybszego i nierównego zużycia opon,
 • nietypowych odgłosów przy jeździe po nierównościach,
 • wydłużenia drogi hamowania.

W przypadku wyjątkowego zaniedbania usterki amortyzatorów i zawieszenia mogą doprowadzić do całkowitej utraty kontroli nad pojazdem.

Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, będziesz pamiętać o amortyzatorach!

Warto regularnie kontrolować amortyzatory ze względu na wysokie koszty napraw, a także własne bezpieczeństwo. W tym celu należy się udać do serwisu samochodowego – tam serwisanci zbadają kondycję amortyzatorów przy użyciu urządzeń mierzących absorpcję energii przez amortyzator (poprzez wymuszenie ruchów sprężania i rozprężania). Naprawa zawieszenia to jedna z kluczowych dziedzin, w której Norauto się specjalizuje. Oprócz prac mechanicznych związanych z wymianą wahaczy, tulei i drążków dysponujemy nowoczesnym sprzętem do pomiaru oraz regulacji geometrii zawieszenia.

Nowa gama boosterów i prostowników