Alternator samochodowy, czyli prądnica prądu przemiennego, to jeden z głównych elementów instalacji elektrycznej samochodu. Urządzenie to występuje w większości nowych samochodów zamiast stosowanej wcześniej prądnicy prądu stałego. Zobacz, na czym polega działanie alternatora samochodowego i dowiedz  się, jak rozpoznać jego awarię.

Alternator samochodowy – w zależności od modelu auta – znajduje się w przedniej lub bocznej części silnika. Aby go zlokalizować należy najpierw zdjąć osłonę silnika, a następnie znaleźć część obudowaną dwoma srebrnymi pokrywami. Szczegółowy opis i rozmieszczenie wszystkich części auta znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu.

Do czego służy alternator samochodowy?

Alternator to bardzo ważny element układu elektrycznego każdego samochodu. Jego zadaniem jest wytwarzanie prądu podczas pracy silnika i magazynowanie go w akumulatorze, który zasila elektrykę pokładową auta.

Dlaczego alternator samochodowy zastąpił prądnicę prądu stałego?

Zanim alternatory zdominowały rynek, we wszystkich modelach aut montowano prądnice prądu stałego. Do dziś pracują w takich samochodach jak np. Fiaty 126p wyprodukowane w latach 80. W tamtym czasie urządzenia do wytwarzania energii przemiennej były bardzo drogie i nieopłacalne. W niektórych przypadkach mogły kosztować nawet tyle co wartość bloku silnika. Dopiero gdy zaczęto produkować auta wyposażone w większą ilość pokładowych urządzeń elektrycznych, okazało się, że prądnice są za mało wydajne i często ulegają awariom. Problemem były także ich duży rozmiar, co miało wpływ na masę całkowitą pojazdu, a więc i jego spalanie. Ostatecznie zdecydowano się na stopniowe wymienianie prądnic prądu stałego na alternatory.

Jakie są rodzaje nowoczesnych alternatorów samochodowych?

Alternatory samochodowe zmieniają się wraz z rozwojem technologii. Dziś najpopularniejsze są alternatory kompaktowe, które są dużo mniejsze i lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. W wielu nowoczesnych samochodach występują również kompaktowe alternatory sterowane komputerem. Ich działanie jest uzależnione od pracy komputera pokładowego. Połączenie tego urządzenia z całym system umożliwia m.in. szybsze i dokładniejsze wykrywanie wszystkich usterek.

Niektóre najnowsze samochody – np. hybrydowe lub w pełni elektryczne – w ogóle nie posiadają alternatorów. Zastępują je silniki elektryczne.

Jakie są objawy uszkodzenia alternatora samochodowego?

O tym, że alternator nie działa prawidłowo, świadczy włączona czerwona lampka na desce rozdzielczej z symbolem akumulatora – wskazująca na problem z ładowaniem akumulatora. Kontrolka zapala się wtedy, gdy napięcie jest zbyt niskie (co powoduje szybsze rozładowanie się akumulatora) lub zbyt wysokie (co powoduje uszkodzenie baterii).

Do innych objawów awarii należą:

  • hałasy dobiegające z silnika, zwiększające się wraz ze wzrostem obrotów;
  • nierówno świecące światła i szybkie przepalanie żarówek.

Awaria alternatora – i co dalej?

Nowy alternator samochodowy kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego wymiana tego urządzenia na nowe nie zawsze się opłaca. W przypadku poważnej awarii możesz kupić alternator regenerowany (naprawiony, oczyszczony i przetestowany). W innych sytuacjach wystarczy naprawa. Usuwanie szkód należy zostawić profesjonalistom, którzy dokładnie zlokalizują usterkę, a następnie wymienią zepsutą część. Serwis samochodowy Norauto jest jednym z lepszych serwisów samochodowych, w którym naprawisz awarię alternatora.

Nowa gama boosterów i prostowników