Wiosna, lato, jesień… niemal cały rok to u nas czas wzmożonego pylenia roślin, a co za tym idzie – uaktywniania się alergii i uczuleń. Wykonywanie codziennych obowiązków mogą Ci więc utrudniać dolegliwości takie, jak: kichanie, kaszel, łzawienie i opuchlizna oczu, katar, ogólne osłabienie czy świąd skóry. Reakcje te są szczególnie uciążliwe podczas prowadzenia samochodu. Alergika za kierownicą czeka bardzo wiele zagrożeń oraz utrudnień. Istnieją jednak sposoby, aby poradzić sobie z tymi przykrymi dolegliwościami.

Z tekstu dowiesz się między innymi:

  • jak poradzić sobie z atakiem alergii za kierownicą,
  • w jaki sposób zapobiegać nasilaniu się objawów alergii w samochodzie,
  • czy można prowadzić auto po przyjęciu leków antyhistaminowych.

Jedno kichnięcie za kierownicą to jeden krok do wypadku. Zamknięcie oczu podczas kichania trwa jedynie kilka sekund, ale jadąc z prędkością 100 km/h, pokonasz ponad 40 metrów, nic nie widząc. Warto więc zapoznać się z metodami radzenia sobie z objawami alergii podczas podróży, a przed wyjazdem przygotować siebie oraz samochód do bezpiecznej i przyjemnej drogi.

Sposoby na alergię

Oprócz metod zalecanych przez lekarzy, takich jak odczulanie, warto również wypróbować kilka doraźnych sposobów, które pomogą Ci w prowadzeniu pojazdu podczas uaktywnionej reakcji alergicznej. Oto kilka wskazówek:

  • Przed planowaniem wakacyjnego wyjazdu autem zapoznaj się z kalendarzem pyleń i wybierz okres, w którym natężenie pylenia jest najmniejsze.
  • Jeśli w trakcie jazdy doznasz ataku alergii, postaraj się, aby podczas kichania trzymać oczy otwarte jak najdłużej. Nie jest to proste, ale możliwe. Wymaga jednak skupienia oraz wprawy, dlatego ćwicz tę umiejętność za każdym razem, kiedy poczujesz potrzebę kichnięcia, nawet jeśli nie jesteś w samochodzie. Pozwoli Ci to na zminimalizowanie ryzyka wypadku.
  • Jeśli alergia jest nasilona i czujesz się bardzo osłabiony, a ciągły katar czy łzawienie utrudnia Ci jazdę, zrezygnuj z prowadzenia auta dla bezpieczeństwa swojego oraz innych uczestników ruchu. To najbardziej odpowiedzialna decyzja, jaką możesz podjąć.

Co zrobić, aby pozbawić auto alergenów?

W trakcie alergii każdy najmniejszy pyłek może pogorszyć Twoje samopoczucie. To dlatego tak ważne jest, aby przed wyruszeniem w drogę dokładnie oczyścić samochód. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze należy starannie odkurzyć wnętrze auta. Warto oddać tę czynność w ręce fachowców, gdyż objawy alergii mogą się nasilić w trakcie sprzątania.
  • Po drugie obowiązkowo musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji samochodowej, która jest siedliskiem bakterii i grzybów. Są one przyczyną infekcji i chorób górnych dróg oddechowych. Na początku tego zabiegu należy oczyścić węglowy filtr kabinowy. Warto wymieniać go raz do roku, zwłaszcza po zimie, kiedy może być on zawilgocony. Następnie należy odgrzybić klimatyzację samochodową.
  • Wyposaż swój samochód w filtr przeciwpyłkowy.

Wszystkie wymienione powyżej usługi Norauto oferuje w swoich punktach obsługi. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu poświęconemu temu, jak dbać o jakość powietrza w samochodzie.

Leki a prowadzenie auta

Jeśli Twoja alergia jest silna, lekarz może przepisać Ci mocne leki antyhistaminowe. Niektóre z nich obniżają koncentrację, powodują senność i ogólne rozbicie, dlatego po ich zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów. Jeśli alergolog zalecił Ci nowe leki, warto zawsze czytać ulotki przed ich zażyciem. Wyruszając w drogę, pamiętaj, aby nie przyjmować leków antyalergicznych, które mogą przynieść więcej szkody niż same objawy.

Alergia nie jest jedyną dolegliwością utrudniającą prowadzenie pojazdu. O innych przeczytasz w tekście Choroby, które mogą przyczynić się do wypadku na drodze.

Nowa gama boosterów i prostowników