Akumulator samochodowy w lecie – jak o niego dbać?

Akumulator samochodowy w lecie – jak o niego dbać?

Akumulator samochodowy musi być sprawny przez cały rok – to oczywiste, ponieważ jest jedynym źródłem prądu podczas rozruchu dla silnika. Jednak nie tylko ujemne zimowe temperatury mogą obniżyć jego sprawność, lecz również upały. Co robić, żeby podczas wakacyjnych wyjazdów akumulator nie zawiódł Cię w najmniej oczekiwanym momencie?

Wbrew powszechnej opinii, zima to nie zawsze najtrudniejszy okres dla akumulatora samochodowego. Również w lecie rozładowany akumulator może niemile zaskoczyć kierowców, ponieważ korzystanie z klimatyzacji czy nawigacji przyczynia się do większego zapotrzebowania na energię elektryczną, a co za tym idzie jego szybszego rozładowywania. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak dbać o akumulator w lecie, by niemiłe niespodzianki nie zakłócały wakacyjnych wyjazdów.

W jaki sposób klimatyzacja samochodowa obciąża akumulator?

Nadużywanie klimatyzacji podczas upałów nie jest zdrowe zarówno dla właścicieli, jak i ich pojazdów, a dokładniej akumulatorów. Przede wszystkim powoduje wzrost zużycia energii, co w połączeniu z częstymi postojami i krótkimi trasami obniża poziom doładowania akumulatora. Również w poziomie elektrolitu w urządzeniu mogą zajść zmiany. Akumulator zacznie tracić zdolność do kondensowania energii elektrycznej i będzie zbyt słaby, żeby uruchomić silnik.

Poruszając temat ładowania akumulatora samochodowego, nie można pominąć najważniejszej części układu elektronicznego samochodu, czyli alternatora. Jego zadanie polega na doładowywaniu pracującego akumulatora. Jednak wzmożone zużycie klimatyzacji latem, jazda na krótkich dystansach oraz korzystanie z ładowarek samochodowych czy radia jednocześnie może spowodować, że alternator „nie zdąży” doładować akumulatora. Niedoładowany łatwo ulegnie uszkodzeniu lub nie będzie miał wystarczającej mocy do uruchomienia silnika.

Jak jeździć latem?

Co zatem należy zrobić? Jeżeli w czasie jazdy korzystasz z klimatyzacji lub kilku odbiorników prądu, warto wyłączyć je co najmniej kilometr wcześniej przed planowanym postojem. Nie dotyczy to świateł, które również pobierają energię z akumulatora.

Jak dbać o akumulator samochodowy? Jego kontrola stanu to podstawa

W trosce o akumulator warto sprawdzać od czasu do czasu zgodność napięcia ładowania (pod obciążeniem i bez) z danymi fabrycznymi. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko zbyt małe napięcie ładowania jest niekorzystne. Jego nadmierna wartość powoduje systematyczne przeładowanie i działa na akumulator równie destrukcyjnie jak stan ciągłego niedoładowania. Warto wspomnieć, że akumulatory utrzymywane w stanie bliskim pełnego naładowania najdłużej pozostają sprawne.

Jeśli po doładowaniu akumulator w ciągu kilku dni znowu staje się słaby, należy odwiedzić serwis samochodowy. Nie zawsze konieczna jest wymiana akumulatora. Bardzo często okazuje się, że w aucie jest zwarcie, które będzie rozładowywało każdy akumulator, albo występuje problem z alternatorem.

Akumulator samochodowy posłuży nam długo bez większych problemów jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, powinien być utrzymany w stanie suchym i czystym, a przy każdym przeglądzie należy zlecić serwisowi kontrolę poziomu naładowania akumulatora. Po drugie, akumulator musi być dobrze zamocowany w pojeździe, a zaciski biegunowe dobrze zaciśnięte i zabezpieczone warstwą wazeliny bezkwasowej. W końcu, aby uniknąć całkowitego wyładowania nie zostawiajmy włączonych odbiorników prądu po wygaszeniu silnika, a jeżeli nie używamy akumulatora, dobrze jest go sprawdzić i ewentualnie doładować co kilka tygodni.

Jak sprawdzić poziom naładowania akumulatora samochodowego?

Jeżeli nie będziesz regularnie sprawdzał poziomu naładowania akumulatora, pewnego letniego dnia możesz się rozczarować, gdy ten nagle się rozładuje i uniemożliwi dalszą jazdę. Dlatego najlepiej korzystać z woltomierza pozwalającego sprawdzić napięcie ładowania akumulatora samochodowego. Napięcie, które wskaże jego wskaźnik, należy porównać z tym określonym przed producenta.

Jeśli chcesz uzyskać jak najprecyzyjniejsze wyniki, użyj woltomierza o zakresie pomiaru napięcia 0–20 V i klasie 1,5, określającej dokładność pomiaru urządzenia. Napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii powinno wynosić 12,5–12,7 V, a napięcie ładowania – 13,9–14,4 V. Nie powinno też spadać więcej niż o 0,05 V w momencie włączenia odbiorników energii.

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące kwestii odczytu i ustalenia prawidłowego napięcia Twojego akumulatora samochodowego lub nie posiadasz woltomierza, pojedź do najbliższego serwisu samochodowego Norauto.

Oprócz sprawdzania poziomu napięcia warto pamiętać o kontroli stanu przewodów elektrycznych i klem (zacisków na biegunach akumulatora). Jeżeli jest to konieczne, usuń z nich osady i zanieczyszczenia, a następnie nałóż na śruby zaciskowe wazelinę techniczną. Możesz również użyć preparatu, który usprawnia przewodzenie elektryczne. Utrzymanie akumulatora w czystości i suchości jest równie ważne.

Ładowanie akumulatora – jak prawidłowo je przeprowadzić?

Jeżeli akumulator samochodowy się rozładuje, należy go naładować prądem o niskim napięciu za pomocą prostownika. Wskazane jest ładowanie prądem o napięciu nieprzekraczającym 1/10 pojemności akumulatora. Ładowanie zaczynaj od zdjęcia biegunów we właściwej kolejności: najpierw odczep klemę ujemną, a potem – dodatnią. W ten sposób unikniesz ewentualnego zwarcia. W odwrotnej kolejności podłącz bieguny po zakończeniu ładowania. Istotne jest, żeby nie przeładować akumulatora samochodowego, co prowadzi do wzrostu napięcia spoczynkowego i uszkodzenia baterii. Jak tego uniknąć? W trakcie ładowania kontroluj poziom napięcia lub skorzystaj z prostownika z mikroprocesorem, który steruje ładowaniem i zapobiega przeładowaniu akumulatora.

Twój akumulator samochodowy będzie sprawny latem, jeżeli:

  • będziesz regularnie kontrolował poziom napięcia,
  • ograniczysz użycie odbiorników elektrycznych podczas krótkich tras,
  • nie będziesz zostawiał włączonych odbiorników elektrycznych po wyłączeniu silnika (pamiętaj o zgaszeniu świateł),
  • co jakiś czas wybierzesz się w dłuższą trasę (np. 30 km), co pozwoli alternatorowi naładować akumulator,
  • będziesz kontrolował nie tylko jego stan, ale również alternatora. Niesprawny alternator może przyczynić się do braku prądu w instalacji i w efekcie uniemożliwi uruchomienie auta.
Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum