Polacy coraz częściej wybierają się na wakacje własnym autem. W 2015 roku korzystanie z takiego środka lokomocji deklarowało aż 60% badanych. Wyjeżdżając w podróż samochodem, trzeba przygotować się na każdą ewentualność, a także… umilić sobie godziny spędzone w fotelu. Poza apteczką i całą jej zawartością warto więc mieć kilka przydatnych gadżetów, które sprawią, że podróż stanie się przyjemnością. Jakie to akcesoria?

Badania Stena Line z 2015 r. pokazują, że jesteśmy zmotoryzowanym narodem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wśród Europejczyków Polacy znajdują się na drugim miejscu w rankingu najczęściej podróżujących samochodem w wakacje – wyprzedzają nas tylko Francuzi. Większość ankietowanych podkreśla, że taki środek lokomocji daje dużą swobodę. Zobacz, co zrobić, by samochód rzeczywiście gwarantował latem większą elastyczność, a nie… sprawiał dodatkowe kłopoty.

Przeczytaj też: 9 groźnych nawyków polskich kierowców.

Nie tylko trójkąt i apteczka samochodowa, czyli zadbaj o bezpieczeństwo

Lecąc na wakacje samolotem czy nawet pociągiem, w razie wypadku możesz liczyć na pomoc obsługi. Kiedy jedziesz samochodem na własną rękę, jesteś zdany na siebie. Właśnie dlatego musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Część z tych sytuacji określają przepisy drogowe.

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

W Polsce, tak jak w innych krajach UE, obowiązuje jeden standard wyposażenia samochodu. Zawiera się on w normie DIN 13164, która zapewnia możliwość bezpiecznego i szybkiego udzielenia pierwszej pomocy. Apteczka samochodowa powinna zawierać m.in.:

 • opatrunki indywidualne,
 • plastry,
 • opaski elastyczne,
 • chusty opatrunkowe,
 • nożyczki,
 • rękawice,
 • koc ratunkowy.

Szczegółowa lista niezbędnych elementów wyposażenia apteczki znajduje się tutaj. W artykule przeczytasz także, czego nie zabierać w apteczce i w których krajach jej zawartość powinna się zmienić.

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica – czy koniecznie musimy mieć je w aucie?

Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym każdy pojazd musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Oba przedmioty powinny mieć ważną homologację. W przypadku gaśnicy o przegląd techniczny trzeba zadbać co roku.

Warto też pamiętać, że gaśnica musi być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Ten przepis jest dostępny w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Akcesoria samochodowe, czyli co warto zabrać w podróż autem

Wyjazd na wakacje samochodem wiąże się zwykle z długimi godzinami spędzonymi we wnętrzu pojazdu. Poza niezbędnikami związanymi z bezpieczeństwem na drodze warto więc zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy. Co przyda się podczas wycieczki?

 • lodówka turystyczna

Niezwykle użyteczny element wyposażenia, zwłaszcza jeśli wybierasz się w daleką podróż, a niekoniecznie masz ochotę stołować się w przydrożnych barach. Dzięki lodówce turystycznej obiad, kanapki i owoce zachowają świeżość i będą bezpieczne dla Twojego żołądka nawet w czasie upałów. Dodatkowo nie ma nic przyjemniejszego niż łyk schłodzonego napoju, kiedy za oknem jest 30-stopniowa temperatura…

Lodówki turystyczne mogą być zasilane na prąd oraz na gaz. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pojemność gadżetów oraz funkcję podgrzewania.

 • zasłonki przeciwsłoneczne

Akcesoria do samochodu, które mają za zadanie uchronić pasażerów przed mocnymi promieniami słońca. Są konieczne, jeśli podróżujesz z dzieckiem. Możesz wybrać zasłonki samochodowe w różnych kolorach, z postaciami z bajek czy gier. Najczęściej wiesza się je na haczyki lub mocuje za pomocą przyssawek.

 • wentylatory do samochodu

Nie lubisz klimatyzacji? Masz problem z zatokami lub alergię? Jeśli nie możesz włączać nawiewu z klimatyzacji, podczas podróży wakacyjnej wypróbuj wentylator samochodowy. Wygląda podobnie jak taki wykorzystywany w domach, gadżet do samochodu ma jednak przyssawkę mocującą lub specjalny klips. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz długość kabla, zwłaszcza jeśli zamierzasz przenosić wiatrak na tylną część auta.

O czym jeszcze należy pamiętać? Na pewno dobrze przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest Twoje radio samochodowe. Bardzo przydatne okaże się także CB radio, dzięki któremu zawczasu dowiesz się o zatorach na drodze. Dużą podporą dla kierowców mogą być także specjalne aplikacje samochodowe, które:

 • pokazują mapę stacji benzynowych,
 • wyszukują miejsca parkingowe,
 • działają jak inteligentna nawigacja.

Więcej o aplikacjach na smartfon dla kierowców przeczytasz tutaj.

 • akcesoria naprawcze do samochodu

Wyjeżdżając na wakacje, warto być przygotowanym na ewentualne awarie. Przynajmniej w taki sposób, by bezpiecznie dojechać do warsztatu. W takim zestawie powinny znaleźć się m.in. opaski zaciskowe, tzw. trytytki, taśma, klej dwuskładnikowy, scyzoryk, latarka czy nawet… kartka papieru. Do czego mogą służyć?

 • Opaski zaciskowe pomogą w wielu sytuacjach awaryjnych na drodze. Można nimi przymocować urwaną część samochodową, np. zderzak, i bezpiecznie dojechać do warsztatu.
 • Taśma klejąca w samochodzie sprawdzi się chociażby wtedy, gdy zauważymy nieszczelność rur prowadzących do silnika. Wtedy warto zakleić dziurę taśmą do czasu, kiedy auto obejrzy mechanik.

Jesteś przygotowany do wakacyjnej podróży? Jeśli czujesz lekki niedosyt, dowiedz się jeszcze, jak zadbać o bezpieczną podróż samochodową latem.