7 pomysłów na doposażenie samochodu

7 pomysłów na doposażenie samochodu

2 lata i 7 miesięcy – średnio tyle czasu Polacy spędzają w aucie w trakcie swojego życia, wynika z raportu CSA Research. Skoro obecność w samochodzie zajmuje tyle czasu, warto zadbać, by te godziny upływały w komfortowych warunkach. Jak możesz zwiększyć wygodę podczas prowadzenia auta i podnieść bezpieczeństwo jazdy? Poznaj kilka przydatnych do tego akcesoriów samochodowych.

W zależności od tego, jak często użytkujesz auto i jak dużo spędzasz w nim czasu, mogą Ci się przydać różne akcesoria samochodowe. Jeśli pokonujesz tę samą trasę codziennie z pracy do domu i odwrotnie oraz często stoisz w korkach, powinieneś zwrócić uwagę na akcesoria samochodowe służące bezpiecznej rozrywce. Jeżeli często wyjeżdżasz w delegacje, dobrze jest mieć pod ręką nawigację i CB radio. Co jeszcze może się przydać?

1. Czujniki parkowania

To urządzenie elektronicznie mierzące odległość samochodu od przeszkody działające na zasadzie echosondy. Czujnik parkowania ułatwia manewrowanie i pozwala poczuć się pewnie nawet początkującym kierowcom. W niektórych nowszych modelach samochodów są one montowane fabrycznie. Użytkownicy pozostałych mogą skorzystać z dodatkowego wyposażenia.

Czujniki parkowania różnią się stopniem zaawansowania urządzenia – najczęściej posiadają od 2 do 6 sensorów. Najprostsze modele o zbliżającej się przeszkodzie alarmują dźwiękiem – za te zapłacisz ok. 50 zł. Droższe posiadają wyświetlacz ledowy i mogą kosztować nawet 300 zł. W tym wypadku warto też zwrócić uwagę na marki, które są już dość długo na rynku. Niektóre słabsze jakościowo czujniki mogą nie wykrywać pojedynczych słupków czy wystających prętów.

2. Kamera samochodowa

Wideorejestrator to coraz popularniejszy gadżet samochodowy, który przydaje się zwłaszcza w razie wypadku lub kolizji. Kamerkę w samochodzie można umieścić z przodu lub z tyłu pojazdu.

Kupując urządzenie, warto zwrócić uwagę na typ obiektywu. Nie poleca się tych plastikowych, ponieważ mogą się odkształcać pod wpływem promieni słonecznych. Ważny jest także kąt widzenia wideorejestratora (najlepiej od kąta 120°), rozdzielczość nagrywania (minimum HD) i liczba klatek na sekundę. Dokładne parametry znajdziesz w artykule: Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza.

3. Jonizator powietrza

Nieprzyjemne zapachy, kurz, pleśń i inne alergeny często przeszkadzają kierowcom i pasażerom. Zwykła zawieszka czy aromat do samochodu nie usuną szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu wewnątrz pojazdu. Czyste powietrze zapewnia jonizator, który usunie grzyby, pleśń i dym.

Urządzenia dzieli się na jonizatory ostrzowe, wytwarzające jony ujemne dzięki wysokiemu napięciu, oraz termoemisyjne – produkujące jony powstałe na rozgrzanym metalu. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany jonizator posiada odpowiedni atest.

4. Zestaw głośnomówiący

Rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy są w Polsce wykroczeniem – wyjątek stanowi korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Jeśli podczas podróży masz potrzebę skontaktowania się z kimś przez telefon (lub po prostu chcesz umilić sobie czas, stojąc w korku), zdecyduj się na zestaw głośnomówiący.

Dostępne są np. produkty wbudowane w radio samochodowe, które automatycznie ściszą muzykę w momencie, kiedy ktoś do Ciebie zadzwoni. Dodatkowo w takim przypadku rozmówcę usłyszysz z głośników radiowych, co wpływa na komfort prowadzenia konwersacji.

Inne rozwiązanie to zakup osobnego zestawu głośnomówiącego. Decydując się na taki produkt, warto zwrócić uwagę na jakość dźwięku (z reguły im droższe urządzenie, tym lepiej dopracowany ten parametr), a także na funkcję automatycznego wyłączania zestawu. Upewnij się również, że te akcesoria będziesz mógł zamontować bez zdejmowania podsufitki.

Sprawdź także: 5 aplikacji dla kierowców, które ułatwiają życie.

5. Pokrowce na fotele

Tapicerka foteli zużywa się dość szybko, zwłaszcza jeśli często korzystasz z samochodu. Aby nie narażać się na kosztowną wymianę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pokrowce.

Producenci oferują dużą gamę kolorystyczną, różnorodne wzory i rodzaje tkanin. Feu Vert proponuje pokrowce z materiałów tweedowych, żakardowych, welurowych i bawełnianych. Możesz wybierać również wśród kilku typów:

  • pokrowce uniwersalne do każdego rodzaju samochodu,
  • pokrowce do aut dostawczych,
  • pokrowce do aut typu van z fotelami kapitańskimi.

6. Podłokietniki

Przydadzą się nie tylko w długiej trasie, lecz także podczas codziennej podróży, zwłaszcza jeśli zabierasz ze sobą pasażerów. Na rynku są dostępne produkty przeznaczone do konkretnych pojazdów oraz uniwersalne akcesoria. Zwróć uwagę, czy w podłokietniku znajduje się schowek, w którym będziesz mógł przechowywać potrzebne drobiazgi.

Wiesz już, w jakie akcesoria samochodowe doposażyć swoje auto? Teraz sprawdź, jak zadbać o zdrowy kręgosłup w czasie jazdy.

7. Światła do jazdy dziennej

Od 2011 r. każdy nowo wyprodukowany w Europie samochód jest fabrycznie wyposażony w światła do jazdy dziennej, tzw. DRL. Starsze roczniki nie mają wbudowanych świateł do jazdy dziennej, dlatego ich właściciele mogą się w nie doposażyć. Dlaczego warto?

Na polskich drogach obowiązuje nakaz jazdy na światłach w dzień. Jadąc na światłach mijania, narażasz się na dodatkowe koszty. Można temu jednak zaradzić. Wystarczy, że doposażysz samochód w światła do jazdy dziennej, co zmniejszy koszty. Pamiętaj, że nakaz jazdy na światłach w dzień jest ściśle związany z widocznością samochodu, a nie z oświetleniem drogi.

Przy zakupie świateł do jady dziennej należy zwrócić uwagę na to, czy mają homologację i nazwę producenta. Najbezpieczniej wybrać światła produkowane przez renomowane marki.

Chciałbyś dodać coś do tej listy? Podziel się opinią w komentarzu.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum