„Niedzielny kierowca”, „pirat drogowy”, „rajdowiec w sportowym aucie” – podczas jazdy często głośno komentujemy styl poruszania się po drodze innych kierowców, wytykając im błędy czy łamanie przepisów. Warto jednak zrobić rachunek sumienia i zastanowić się nad tym, czy nasza jazda jest poprawa, płynna oraz zgodna z prawem.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym grozi przekroczenie prędkości,
  • dlaczego należy zapinać pasy bezpieczeństwa,
  • czy rozmowa przez telefon w trakcie jazdy to na pewno dobry pomysł,
  • czy zbyt wolna jazda to także wykroczenie,
  • dlaczego przed wyprzedzaniem koniecznie musisz spojrzeć w lusterko,
  • czym grożą niebezpieczne manewry na drodze,
  • czy przed pasami należy zwolnić.

Sprawdź 7 błędów, które naszym zdaniem są najczęściej popełniane przez kierowców. Dowiedz się, jakie konsekwencje prawne grożą za wspomniane wykroczenia w ruchu drogowym oraz jaki mają one wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu.

1. Przekraczanie prędkości

To chyba największy problem wszystkich kierowców i najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Zbyt szybka jazda na autostradzie czy terenie zabudowanym to bardzo poważne wykroczenie. W zależności od tego, jak duża jest różnica pomiędzy dozwoloną prędkością na określonym odcinku a tą, z którą jechałeś, możesz otrzymać mandat za przekroczenie prędkości. Jego wysokość będzie zależeć od poziomu wykroczenia.

Szarżowanie kierowcy może skończyć się zabraniem prawa jazdy na określony czas lub nawet koniecznością ponownego przystąpienia do kursu oraz egzaminu i ubiegania się o ponowne wydanie dokumentu.

2. Jazda bez pasów bezpieczeństwa

Prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to ryzyko otrzymania 2 punktów karnych i mandatu w wysokości 100 zł. Jednak to nie strach przed karą powinien motywować nas przed zapięciem pasów, a bezpieczeństwo, które pasy zapewniają nam podczas jazdy.

Zobacz: Pasy bezpieczeństwa – czy można ich nie zapinać?

3. Rozmowy przez telefon w trakcie jazdy

Prawdziwy zwiastun naszych czasów to korzystanie z telefonów wszędzie i zawsze. Jednak prowadzenie samochodu wymaga pełnego skupienia i koncentracji. Dlatego policja za trzymanie w ręce telefonu podczas prowadzenia pojazdu może ukarać kierowcę 5 punktami karnymi oraz 200 zł mandatu. Aby uniknąć kary i zachować bezpieczeństwo, warto wyposażyć się w zestaw głośnomówiący do samochodu.

4. Zbyt wolna jazda

Ani zbyt szybkie, ani zbyt wolne poruszanie się po drodze nie jest wskazane. Pojazd należy prowadzić dynamicznie, płynnie i zgodnie z wyznaczonymi przepisami. Jazda zbyt wolna to taka, która przeszkadza lub uniemożliwia sprawne poruszanie się po drodze innym kierowcom. Za spowalnianie ruchu drogowego można otrzymać mandat od 50 do 200 zł.

5. Niepatrzenie w lusterka podczas wykonywania manewrów

Wiosną na ulicę wyjeżdża więcej skuterów, rowerów czy motocykli. Tymi szybkimi i – w porównaniu z autem – niewielkimi pojazdami porusza się duża, pełnoprawna grupa użytkowników ruchu drogowego. Niestety, kierowcy samochodów często zapominają o ich istnieniu i wykonując manewry, nie patrzą w lusterka. Zajeżdżają w ten sposób drogę jednośladom. Jest to najczęstsza przyczyna wypadków z udziałem pojazdów silnikowych, niekiedy bardzo tragicznych w skutkach! Jak głosi napis na popularnych naklejkach – patrz w lusterka, motocykle są wszędzie!

6. Niebezpieczne manewry

Slalom po ulicy, szybka zmiana pasów, skręt w ostatnim momencie bez użycia kierunkowskazu, zajeżdżanie innym drogi – nieprzemyślane manewry wykonywane na ulicy są dużym zagrożeniem dla nas samych, a przede wszystkim dezorientują innych kierowców. Mogą też doprowadzić do wypadku. Wsiadając za kierownicę, musisz pamiętać, że jesteś jednym z uczestników ruchu drogowego, nie królem szos.

7. Niezwalnianie przed pasami

Obowiązkiem kierowcy zbliżającego się do przejścia dla pieszych jest przepuszczenie osób chcących przez nie przejść. Niestety, wielu kierowców, widząc pasy na horyzoncie, nie tyle nie zwalnia, co wręcz przyspiesza lub nawet wyprzedza samochód, który zatrzymał się przed przejściem. Tym samym wymusza pierwszeństwo na pieszym i naraża go na olbrzymie niebezpieczeństwo. Takie zachowanie grozi mandatem w wysokości 350 zł i nawet 10 punktami karnymi.

Wykroczenia w ruchu drogowym są poważnym zagrożeniem dla innych kierowców i pieszych. Mandat jest niczym w porównaniu z tragicznym w skutkach wypadkiem. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i pewności, że samochód nie stanie się dla kogoś śmiertelną pułapką – uważajmy na drogach!

Zobacz także: Sprawdź, czy znasz przepisy – 10 rzeczy, za które dostaniesz mandat

Nowa gama boosterów i prostowników