5 zasad bezpiecznej jazdy samochodem razem z innymi uczestnikami ruchu drogowego

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni na drogach pojawili się kierowcy jednośladów. Choć niektóre osoby podróżujące autami narzekają na rowerzystów i motocyklistów, trzeba pamiętać, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Aby bezpiecznie poruszać się z nimi po jezdni, warto poznać podstawowe zasady prawidłowej jazdy. Jeśli uda ci się wyćwiczyć niektóre zachowania, możesz nawet uratować życie kierowcy jednośladu lub swoje!

W maju ubiegłego roku na polskich drogach doszło do 539 wypadków z udziałem rowerzystów, 326 wypadków z udziałem motocyklistów i 160 z udziałem motorowerzystów. Tegoroczne informacje z sezonu majówkowego także nie zakładają zbyt optymistycznych wyników. Przyczyny wypadków z udziałem jednośladów, w których winni są zarówno kierowcy aut, jak i rowerzyści oraz motocykliści, to najczęściej:

  • wymuszenie pierwszeństwa,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie.

Te powody jasno wskazują, że wielu kierowców nie zna przepisów ruchu drogowego. Jesteś pewny, że wiesz dokładnie, jak reagować we wszystkich sytuacjach na drodze? Przygotowaliśmy listę kilku zachowań, o których zawsze warto pamiętać, nawet jeśli w pobliżu pozornie nie widać żadnych kierowców jednośladów.

Patrz w lusterka – podstawa prawidłowej i bezpiecznej jazdy samochodem

Co pewien czas obserwuj sytuację za swoim autem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy próbuje wyprzedzić cię inny pojazd, w tym motocykl. Przed podróżą pamiętaj, aby dobrze ustawić każdego lusterko – w trakcie jazdy nie będziesz musiał podnosić głowy czy obracać jej w bok.

Przeczytaj poradnik Norauto i dowiedz się, jak wyeliminować martwe pole >>

Szczególną uwagę zachowaj zwłaszcza w trakcie skręcania w lewo. Może się bowiem zdarzyć, że będzie próbował cię wyprzedzać rozpędzony motocyklista. Choć w razie wypadku wina leżałaby po jego stronie, lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji.

Uważaj przy przejeżdżaniu przez przejście ze ścieżką rowerową

Jeśli na skrzyżowaniu zamierzasz skręcić w drogę prostopadłą, musisz się upewnić, czy możesz wjechać na przejście dla pieszych. Obowiązkiem każdego kierowcy jest bowiem ustąpienie pierwszeństwa pieszym nie tylko wtedy, gdy mają oni zielone światło, ale też w sytuacji, gdy na skrzyżowaniu nie ma żadnej sygnalizacji.

Ta sama zasada obowiązuje na przejściach dla pieszych, obok których biegnie ścieżka rowerowa. Nawet jeśli w pobliżu nie widzisz żadnego pieszego czy rowerzysty, zatrzymaj się w miejscu wyznaczonym linią i rozejrzyj się uważnie. Niestety rowerzyści nie zawsze zwalniają przed przejazdami, przez co na twojej drodze mogą się pojawić w ciągu zaledwie niecałej sekundy.

Zachowaj odstęp przy wyprzedzaniu rowerzysty i motocyklisty

Najczęściej kierowcy narzekają na rowerzystów i motocyklistów, gdy muszą ich wyprzedzić. Nie jest to jednak trudne zadanie. Od osoby prowadzącej auto wymaga to jedynie znajomości kilku zasad oraz cierpliwości. To ostatnie ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wyprzedzanie rowerzysty jest niemożliwe lub bardzo niebezpieczne, np. gdy:

  • jadące z naprzeciwka samochody uniemożliwiają wjechanie na drugi pas;
  • ulica jest zbyt wąska, aby wyprzedzić rowerzystę;
  • z przodu znajdują się wysepki, przejście dla pieszych, skrzyżowanie lub łuk.

Aby wyprzedzić rowerzystę, musisz zachować przynajmniej 1 metr odstępu między autem a kierowcą jednośladu. Jeśli przy wyprzedzaniu będziesz musiał zmienić pas, koniecznie zasygnalizuj to kierunkowskazem (lewym przed wjazdem na sąsiedni pas i prawym przed powrotem na swój tor jazdy).

Zobacz poradnik Norauto i sprawdź, jak i kiedy wymieniać żarówki samochodowe >>

Zatrzymuj się przed śluzą rowerową

Śluza rowerowa to część jezdni wydzielona dla rowerzystów, która znajduje się tuż przed skrzyżowaniem. Mogą się na niej zatrzymać jedynie rowerzyści, co oznacza, że kierowcy powinni czekać na zielone światło przed pomalowanym na czerwono polem. Choć wydaje się to proste, nadal wielu kierowców blokuje śluzy. Być może wiąże się to z tym, że śluzy w Polsce są stosunkowo nowym rozwiązaniem. W Polsce pierwsza śluza pojawiła się we Wrocławiu niecałe 8 lat temu.

Dzięki śluzie rowerzyści:

  • są lepiej widoczni na skrzyżowaniu;
  • mogą wygodnie ustawić się do skrętu w lewo;
  • mogą łatwiej wjechać na skrzyżowanie.

Uwaga! Na śluzach rowerowych nie mogą się zatrzymywać kierowcy skuterów i motocykli.

Nie blokuj ścieżek rowerowych – zasady prawidłowego parkowania samochodu

Zaparkowany samochód powinien zawsze stać w wyznaczonym miejscu. Nie może też utrudniać ruchu innym pojazdom. Dotyczy to zarówno blokowania jezdni, jak i ścieżek rowerowych. Jeśli więc chcesz zaparkować samochód w pobliżu ścieżki, upewnij się, że twoje auto w żaden sposób nie zajmuje toru jazdy rowerzystom. Wyminięcie samochodu stojącego na ścieżce może być dla kierowców jednośladów bardzo uciążliwe i niebezpieczne, zwłaszcza przy ruchliwej drodze.

Zachowaj także ostrożność przy wjeżdżaniu na miejsce parkingowe i w trakcie wyjeżdżania z miejsca postojowego. Pamiętaj, żeby za każdym razem dokładnie rozejrzeć się w obie strony i zakomunikować chęć skręcenia odpowiednim kierunkowskazem. Jeśli nie masz pewności, czy dasz radę bezpiecznie wyjechać, poproś o pomoc pasażera podróżującego z tobą. W nowszych autach możesz także liczyć na:

  • kamerę cofania, dzięki którym będziesz widzieć, co dzieje się za pojazdem. Pamiętaj jednak, że zakres obrazu może być zbyt mały, dlatego rozglądaj się uważnie w obie strony;
  • dźwiękowy sygnał cofania, dzięki któremu inni uczestnicy ruchu, w tym rowerzyści i motocykliści, będą wiedzieli, że chcesz wyjechać z miejsca postojowego, i zachowają ostrożność.

Przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego znajdującego się tuż przy drodze zwróć też uwagę, czy w twoją stronę nie zbliża się motocyklista. Kierowcy jednośladów są zazwyczaj gorzej widoczni niż auta, zwłaszcza jeśli jadą z dużą prędkością.

Droga dla wszystkich uczestników ruchu – na jezdni zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Wystarczy 5 podstawowych zachowań na drodze, aby wyćwiczyć w sobie umiejętność poruszania się razem z kierowcami jednośladów. Patrzenie w lusterka, zwiększenie uwagi przed przejściem ze ścieżką, zachowanie odstępu przy wyprzedzeniu, zatrzymywanie się przed śluzą i nieblokowanie ścieżek – każda z tych czynności może nawet uratować komuś życie czy ograniczyć ryzyko poważnego wypadku! Pamiętaj, że dla rowerzysty i motocyklisty zderzenie z samochodem jadącym 50 km/godz., czyli standardową, dopuszczalną prędkością w mieście, może okazać się śmiertelne. Nie dopuść więc do powstania takich sytuacji. Dbaj o siebie, ale też o innych. Sprawdzi się tutaj stara, dobra zasada związana z ograniczonym zaufaniem. Ufaj, ale sprawdzaj. Dzięki temu możesz uratować życie swoje lub czyjeś. Wszyscy – zarówno kierowcy aut, jak i motocykliści oraz rowerzyści – mają na drodze swoje prawa, a także obowiązki. Wystarczy ich przestrzegać i patrzeć życzliwym okiem na drugą stronę. Ani kierowca samochodu, ani rowerzysta nie chcą źle. Po prostu chcą bezpiecznie przedostać się z punktu A do punktu B.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum