5 zasad bezpiecznej jazdy po zmroku

Norauto, 5 zasad bezpiecznej jazdy po zmroku

Niektórzy kierowcy otwarcie przyznają się do tego, że nie lubią prowadzić samochodu po zmroku, gdyż ich zdolność widzenia wyraźnie się wtedy pogarsza. W ciemnościach człowiek widzi mniej precyzyjnie, a także słabiej ocenia odległość i rozróżnia kolory. Jak poradzić sobie w tych utrudnionych warunkach? Poznaj 5 sposobów, dzięki którym poczujesz się pewniej w samochodzie po zmroku.

Ludzkie oko przyzwyczaja się do ciemności w ciągu 10 minut, jednak daleko mu wówczas do jakości widzenia, którą gwarantuje światło dzienne. Mimo to w miarę przyzwyczajania się do ciemności człowiek uczy się rozróżniać ludzi i pojazdy po konturach czy cieniach. W takiej sytuacji nietrudno jednak o przywidzenia i błąd w ocenie sytuacji na drodze.

Aby zminimalizować ryzyko związane z jazdą w nocy, należy odpowiednio przygotować samochód i zachować czujność za kierownicą. Poniżej przedstawiamy 5 zasad bezpiecznej jazdy po zmroku.

1. Optymalne ustawienie reflektorów samochodowych

Światła samochodowe często są zbyt wysoko ustawione bądź mają nierównomierne natężenie. Co więcej, nawet światła krótkie, gdy nie są prawidłowo wyregulowane, potrafią oślepić osoby jadące z naprzeciwka. Właściwe ustawienie świateł pojazdu pozwala skutecznie oświetlić drogę oraz zapobiega oślepieniu innych kierowców.

Większość samochodów wyposażona jest w przycisk służący do regulacji ustawienia wysokości reflektorów – warto z niego korzystać. Przykładowo: kiedy samochód jest obciążony i tył nadwozia znajduje się niżej niż zwykle, światło reflektorów należy skierować bardziej w dół.

Przed wyruszeniem w drogę należy również upewnić się, że wszystkie żarówki są sprawne, a klosze na lampy nie są zmatowione czy brudne. Dobrym pomysłem jest również udanie się do stacji diagnostycznej, gdzie możliwe jest sprawdzenie ustawienia przednich reflektorów.

Zobacz także: Jakość świateł reflektorów a bezpieczeństwo

2. Dopasuj oświetlenie wewnętrzne

W trakcie jazdy po zmroku zbyt intensywne światła wewnątrz samochodu osłabiają u kierowcy zdolność widzenia tego, co znajduje się na zewnątrz pojazdu. Wszelkie lampki zamontowane na suficie powinny być wyłączone, a pasażerowie powinni dostosować jasność swoich urządzeń przenośnych do panujących warunków. Dodatkowo czasami warto przyciemnić oświetlenie deski rozdzielczej.

Wewnętrzne lusterko wsteczne po zmroku należy przechylić nieco do góry. Pozwala to ograniczyć zmęczenie wzroku powodowane oślepianiem przez reflektory samochodów jadących z tyłu. Jeżeli masz lusterko fotochromatyczne, które ściemnia się automatycznie, nie zapomnij aktywować tej funkcji. Takie lusterko przyciemnia się dzięki czujnikowi, który kontroluje natężenie światła docierającego do powierzchni lusterka.

3. Zmniejsz prędkość pojazdu

Prędkość to jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy kierujesz pojazdem w dzień, czy w nocy. O zmroku należy jechać z taką prędkością, żeby długość drogi, jaką samochód potrzebuje na skuteczny manewr hamowania, nie była dłuższa niż zasięg świateł hamowania. Odpowiednia prędkość pozwoli Ci dobrze przyjrzeć się znakom drogowym oraz we właściwym momencie zauważyć pieszych i rowerzystów, którzy często nie noszą odblasków.

Zobacz także: Indeks prędkości opon – jaki wybrać?

4. Pamiętaj o przerwach

Poziom sprawności kierującego może w ciągu doby wahać się aż o 15–50%. Najtrudniejsze dla organizmu są zwykle godziny między 2:00 a 5:00 rano. Jazda po zmroku jest również bardziej wymagająca ze względu na naturalną potrzebę snu naszego organizmu, dlatego ważne, aby nie zapominać o robieniu przerw na trasie.

Nawet krótki postój w znacznym stopniu może pomóc w regeneracji organizmu. Na każde 2 godziny jazdy średnio powinno przypadać 20 minut odpoczynku. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz dłuższej przerwy czy drzemki, dostosuj jej długość do swoich potrzeb. W trakcie przerwy dobrze jest wysiąść z pojazdu i wykonać kilka prostych ćwiczeń dla pobudzenia krążenia. Z  kolei w samochodzie w utrzymaniu lepszej koncentracji może pomóc niższa temperatura.

Zobacz także: Klimatyzacja samochodowa – jak działa i jak o nią dbać?

5. Badaj swój wzrok

Wzrok jest podstawą w ocenie sytuacji na drodze. Według badań 66% kierowców 40+ nie wie, że ma wadę wzroku lub że nosi okulary o niewłaściwej korekcji. Zaburzenie widzenia powoduje zmęczenie nerwowe, które objawia się nagłą sennością, uczuciem irytacji i silnym bólem karku.

Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na osobę prowadząca samochód, gdyż spowalniają jej koordynację wzrokowo-ruchową oraz orientację przestrzenną. Dlatego profilaktyka w przypadku kierowców jest szczególnie ważna – badanie wzroku warto przeprowadzać raz do roku.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum