5 mitów i faktów o alkomatach

fakty i mity na temat alkomatu

Jeśli stałeś się właśnie posiadaczem alkomatu, to koniecznie musisz dowiedzieć się, w jaki sposób należy traktować i przechowywać urządzenie, aby służyło jak najdłużej. Przeczytaj o 10 najczęściej spotykanych obiegowych twierdzeniach dotyczących alkomatów, które często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

  1. Alkomat przechowuje się w schowku samochodu. MIT

Nie zaleca się przechowywania alkomatu w samochodzie, gdyż jest tam narażony na skrajne temperatury: bardzo niskie zimą i bardzo wysokie latem. Najlepszym miejscem przechowywania urządzenia jest suche miejsce w domu, które nie naraża alkomatu na działanie oparów chemicznych czy alkoholu.

  1. Alkomat służy do badania zaraz po wypiciu alkoholu. MIT

Dmuchanie w alkomat zaraz po wypiciu alkoholu jest wręcz zabronione! Tak wysokie stężenie alkoholu w ustach sprawia, że możemy skutecznie alkomat… zniszczyć. Z zasady alkomat mierzy stężenia w promilach, natomiast po dmuchnięciu bezpośrednio po wypiciu w naszym wydechu znajduje się tak duża dawka alkoholu (procenty!), że sensor ulega spaleniu. Producenci zalecają odczekać z badaniem od 15 do 30 min od wypicia alkoholu, uprzednio przepłukując jamę ustną wodą.

  1. Istnieją alkomaty cyfrowe, których nie trzeba kalibrować. MIT

Każdy alkomat elektroniczny musi być poddawany kalibracji, gdyż sensor który odpowiada w nim za pomiar ulega zużyciu. Jedynie chemiczne alkotesty jednorazowe nie muszą być kalibrowane, jednak je z założenia należy po użyciu wyrzucić do śmieci.

Dowiedz się więcej na temat kalibracji alkomatów.

  1. Alkomat można oszukać, żując gumę, paląc papierosy lub płucząc usta płynem typu Listerine. MIT/FAKT

To zależy! Istnieją dwa rodzaje technologii analizy próbki stosowanych w alkomatach: półprzewodnikowa oraz elektrochemiczna. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym to urządzenia podatne na wszystkie z wyżej wymienionych czynników: na pomiar wpływa m.in. jedzenie, picie, palenie czy żucie gumy. Natomiast alkomaty z sensorem elektrochemicznym są selektywne tylko na molekuły alkoholu i w związku z tym inne czynniki nie maja wpływu na wynik badania.

  1. Alkomat policyjny jest dokładniejszy niż osobisty. MIT

Alkomaty stosowane przez Policję służą do badań przesiewowych na dużej grupie osób. Mają za zadanie wstępnie zweryfikować czy zatrzymana osoba jest pod wpływem alkoholu. Dlatego w alkomatach policyjnych nie jest najistotniejszy dokładny wynik, a szybkość badania i wytrzymałość sensora (duża ilość badań jedno po drugim). Dopiero po wstępnej weryfikacji trzeźwości badany zostaje zawieziony na testy z krwi.

Nowa gama boosterów i prostowników

Archiwum