Aż 75% Polaków posiada własny smartfon. Większość z nich używa go codziennie – nie tylko do wykonywania i odbierania połączeń głosowych, lecz także do korzystania z internetu i aplikacji. Smartfony są bardzo przydatne również dla kierowców – mogą przydać się do nawigacji… i kontrolowania stanu zakorkowania na drogach. Wystarczy zainstalować odpowiednie aplikacje.

Zgodnie z art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy „Prawo o ruchu drogowym”: Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Oznacza to, że kierowca może rozmawiać przez telefon jedynie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Połączenia głosowe to niejedyna funkcja przydatna w trasie. Podpowiadamy, jakie aplikacje dla kierowców warto zainstalować w swoim smartfonie.

Yanosik – inteligentna nawigacja

Yanosik to jedna z najpopularniejszych aplikacji samochodowych. Łączy w sobie funkcje nawigacji GPS oraz alertu wyświetlającego powiadomienia o wypadkach lub innych utrudnieniach w ruchu, które występują na obranej trasie. Użytkownicy aplikacji na bieżąco uzupełniają informacje o patrolach policyjnych, korkach, fotoradarach – dzięki dużej liczbie osób korzystających z Yanosika dane te są aktualne i pełne. Aplikacja pozwala więc w łatwy sposób zaplanować szybką i komfortową podróż.

Fuelio – tankowanie pod kontrolą

Aplikacja Fuelio to nic innego jak dziennik tankowań. Pozwala śledzić wydatki na paliwo, obliczyć średnie zużycie benzyny na określonej trasie (lub w danym czasie) oraz zapisywać lokalizacje ulubionych stacji benzynowych. Dzięki notowaniu cen i dat tankowania pozwala na kontrolowanie wydatków na paliwo, a to umożliwia optymalizowanie kosztów utrzymania samochodu.

Petrokumpel i LPG Europe – mapa stacji benzynowych

Petrokumpel pozwala na wyszukiwanie najtańszych stacji benzynowych w okolicy. Dane o lokalizacjach i cenach są na bieżąco uzupełniane przez użytkowników aplikacji. Petrokumpel gromadzi jednak tylko informacje dotyczące miejsc, gdzie można zatankować benzynę. Dla kierujących samochodami zasilanymi LPG przydatna okaże się natomiast aplikacja LPG Europe, umożliwiająca znalezienie najbliższej stacji oferującej ten rodzaj paliwa. Co istotne – aplikacja obejmuje terytorium całej Europy, przyda się więc również w czasie zagranicznej podróży.

aCar – kalendarz eksploatacji samochodu

Aplikacja aCar okaże się niezastąpiona dla każdego kierowcy troszczącego się o regularne serwisowanie i kontrolowanie stanu poszczególnych układów pojazdu. Aplikacja – na podstawie liczby pokonanych kilometrów – przypomni bowiem o konieczności wymiany oleju czy sprawdzeniu głębokości bieżnika w oponach lub przeprowadzeniu okresowego przeglądu technicznego.

ParkMe Parking – wyszukiwarka miejsc parkingowych

Znalezienie parkingu w obcym mieście często stanowi problem. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie aplikacja ParkMe Parking, która pozwoli na wyszukanie najbliższego parkingu i wskaże, czy jest on bezpłatny, czy też za pozostawienie na nim samochodu trzeba uiścić opłatę. ParkMe Parking umożliwi także porównywanie kosztów parkowania w konkretnej okolicy. Przydatną funkcją będzie również alert ostrzegający o przekroczeniu czasu parkowania na danym miejscu.

Poznaj również:

Nowa gama boosterów i prostowników